Ortaokul öğrencilerinin küresel sorunlara yönelik görüşlerinin pareto analizi yöntemiyle incelenmesi
Examining middle school students views on global problems using pareto analysis method
- Tez No: 960336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin küresel sorunlara ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubu Artvin ilinde yer alan ortaokullarda öğrenim gören toplam 110 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomonoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanan veriler içerik ve pareto analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin küresel sorun olarak sıklıkla tekrarladığı problemlerin savaş, küresel ısınma, doğal afet olduğuna ulaşılmıştır. Katılımcıların küresel sorunların nedenlerine yönelik görüşleri ise kirlilik, küresel ısınma, doğal afetler, savaşlar, açlık, kuraklık-kıtlık, küresel iklim değişikliği, sosyal-siyasal sorunlar gibi ana nedenlerde kategorize edilmiştir. Elde edilen verilere göre kirliliğin en yaygın tekrarlanan nedeninin yere çöp atmak; küresel ısınmanın egzoz dumanı ve fabrika bacası; doğal afetlerin ağaçların kesilmesi; savaşların toprak kazanma arzusu; açlığın israf; kuraklık/kıtlığın gıdanın çöpe atılması; küresel iklim değişikliğinin parfüm kullanımı ve doğanın tahrip edilmesi, sosyal-siyasal sorunların ise iç kavgalar şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların görüşleri incelendiğinde onların hayatını en fazla etkileyecek olan küresel sorunun kirlilik olduğu saptanmıştır. Katılımcılar tarafından en sık tekrar edilen küresel sorunlar sonucunda yaşanabilecek olumsuzluk ise ölümler olmuştur. Küresel sorunlara hem eylemsel hem de duygusal tepkiler vereceklerini ifade eden katılımcılar, bu sorunların çözümünde kamu görevlilerine, insanlara çeşitli görevler düştüğünü ileri sürmüşlerdir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda birtakım önerilerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda küresel sorunlar konusu işlenirken öğretmenin sınıfiçi gözlemleri ve görüşlerine başvurulabilir. Öğrencilere küresel sorunların çözümünde rol oynayan yerel ve uluslararası kuruluşlar hakkında bilinçlendirme ve duyarlılık kazandırma çalışmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the views of secondary school students on global problems. The study group consists of a total of 110 students studying in secondary schools in the province of Artvin. The phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used in the research. The data collected through a semi-structured interview form were analyzed with content and pareto analysis. As a result of the research, it was determined that the problems frequently repeated by the students as global problems were war, global warming, and natural disasters. The participants' views on the causes of global problems were categorized under main reasons such as pollution, global warming, natural disasters, wars, hunger, drought-famine, global climate change, and social-political problems. According to the obtained data, it was determined that the most frequently repeated cause of pollution was littering; global warming was exhaust fumes and factory chimneys; natural disasters were cutting down trees; wars were the desire to gain land; hunger was waste; drought/famine was throwing away food; global climate change was perfume use and destruction of nature; and social-political problems were civil strife. When the participants' views were examined, it was determined that the global problem that would affect their lives the most was pollution. The most frequently repeated negative outcome of global problems by the participants was deaths. The participants, who stated that they would give both actionable and emotional responses to global problems, claimed that public officials and people had various duties in solving these problems. Based on the findings of the study, several recommendations have been made. Teachers' classroom observations and opinions can be consulted when discussing global issues. Efforts can be made to raise students' awareness and sensitivity to local and international organizations that play a role in solving global problems.