Geriatrik bireylerde sosyal aktivite katılımının bilişsel fonksiyonlar, sağlıklı yaşlanma ve sosyal dahil olma üzerine etkisi
The effect of social activity participation on cognitive functions, healthy aging, and social inclusion in geriatric individuals
  1. Tez No: 960341
  2. Yazar: VİLDAN YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geriatrik bireylerde yaşlanmaya bağlı olarak bilişsel, fiziksel ve sosyal alanlarda çeşitli gerilemeler meydana gelmekte; bu durum toplumsal katılım üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Aktif yaşlanmayı destekleyen yaklaşımlar içinde sosyal aktivite katılımı, bireyin bilişsel kapasitesini koruyarak hem psikososyal iyi oluşunu hem de toplumsal bağlarını güçlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, geriatrik bireylerde sosyal aktivite katılımının bilişsel fonksiyonlar, sağlıklı yaşlanma ve sosyal dahil olma üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, Ümraniye Belediyesi'ne bağlı yaşlı biriminde kayıtlı, bakım vereni olmayan, 65-74 yaş aralığında yer alan 40 gönüllü katılımcı yer almıştır. Katılımcılar rastgele olarak müdahale grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Müdahale grubuna, 10 hafta boyunca haftada bir gün uygulanan sosyal aktivite katılım programları (örneğin tespih yapımı, takı tasarımı, bahçe işleri, mutfak atölyesi) sunulmuş; kontrol grubundaki yaşlı bireylerin ise herhangi bir müdahale programı uygulanmamıştır. Değerlendirmelerde; Sağlıklı Yaşlanma Ölçeği, Sosyal Dahil Olma Ölçeği, İnsan Aktivite Rol Modeli Tarama Aracı ve Dinamik Loewenstein Bilişsel Değerlendirme Aracı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In geriatric individuals, age-related decline occurs in cognitive, physical, and social domains, which negatively affects social participation. Among the approaches supporting active aging, participation in social activities plays a key role in maintaining cognitive capacity and strengthening both psychosocial well-being and social bonds. This study was conducted to evaluate the effects of social activity participation on cognitive functions, healthy aging, and social inclusion in geriatric individuals. The study included 40 volunteer participants aged 65–74 who were registered with the elderly unit of Ümraniye Municipality and had no caregivers. Participants were randomly assigned into two groups: intervention group (n=20) and control group (n=20). The intervention group participated in a weekly social activity program for 10 weeks (e.g., prayer bead making, jewelry design, gardening, cooking workshops), while the control group did not receive any intervention. Evaluations were conducted using the Healthy Aging Scale, Social Inclusion Scale, Model of Human Occupation Screening Tool, and the Dynamic Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment.