Hanefî ceza hukukunda asıllar
Principles in Hanafi criminal law
- Tez No: 960342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Belirli eserler özelinde Hanefî ceza hukukuna dair asılları tespit etmeyi amaçlayan bu çalışma giriş ve sonuç kısımları dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“asıl”ve“kâide”kavramlarının erken dönemlerdeki kullanım biçimleri ile bu kavramlarla ilişkilendirilen diğer terimler birçok örnek listelenerek ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde ise Hanefî ceza hukukundaki asıllar, yer yer mukayeseli şekilde tespit ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizlerle“asıl”ve“kâide”kavramlarının tarihi gelişimi ile fıkıhtaki işlevi ortaya konmuş; kâide kavramının sonraki dönemde daha yaygınlaştığı ve kavâid ilminin sistematikleştiği görülmüştür. Bu çalışma kapsamında erken dönem fukahâ ve usûlcülerin metinleri taranarak kâidelerin yalnızca kurallar bütünü olarak değil aynı zamanda delil, dâbıta, kıyas ve istihsan gibi anlam alanları içerisindeki konumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Özellikle Cessâs'ın diğerlerine kıyasla asılları daha yoğun biçimde kullanması ve bu alandaki katkıları, kavâid ilminin onunla birlikte sistematik bir yapıya kavuşmaya başladığını göstermiştir. Pek çok asılın doğrudan âyet ve hadislere dayandığı görülmekle birlikte dil ve belâgat unsurlarının da bu asılların teşekkülünde belirleyici bir rol oynadığı müşahede edilmiştir. Bu bağlamda genellikle hükmün temel dayanağını ifade eden“asıl”kavramının delil, kâide ve istihsan gibi unsurların her biri için geçerli olup söz konusu unsurların ilgili meselede“asıl”niteliğinde değerlendirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which aims to identify the fundamentals of Hanafi criminal law through specific works consists of two sections excluding the introduction and conclusion. The first section examines in detail the early usage of the concepts“principal”and“essential”and other terms associated with these concepts, listing numerous examples. The second section attempts to identify and analyze the fundamentals of Hanafi criminal law, sometimes through comparative analysis. The analyses reveal the historical development of the concepts“essential”and“principal”and their function in fiqh. It demonstrates that the concept of“principal”became more widespread in later periods and that the science of qawaid became more systematic. This study examines the texts of early jurists and scholars of the Usul to determine the position of qawaid not only as a set of rules but also within semantic fields such as evidence, operational criterion, comparison, and istiḥsan. In particular, al-Jassas's more intensive use of the fundamentals compared to others and his contributions to this field demonstrate that the science of qawaid began to acquire a systematic structure with his time. While many sources appear to be directly based on verses and hadiths, it has also been observed that elements of language and rhetoric play a decisive role in their formation. In this context, it has been determined that the concept of“principle”, which generally represents the fundamental basis of a ruling, applies to each of the elements such as evidence, principle, and istihsan, and that these elements are considered“principle”in the relevant case.