Gençlerde yüz yüze ve dijital (WhatsApp) iletişim ortamlarında kişilerarası iletişim becerilerinin karşılaştırmalı analizı̇
Comparative analysis of interpersonal communication skills in face-to-face and digital (WhatsApp) communication environments among young people
- Tez No: 960345
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, dijitalleşme süreciyle birlikte bireylerarası iletişim biçimlerinde yaşanan dönüşümün, genç bireylerin yüz yüze ve WhatsApp tabanlı dijital yazılı iletişim ortamlarındaki iletişim becerilerine nasıl yansıdığını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı bağlamında, özellikle yüz yüze iletişim ile dijital yazılı iletişim ortamı olarak WhatsApp üzerinden kurulan etkileşim biçimleri değerlendirilmiş; bireylerin iletişim becerileri dört temel boyutta (ifade yetkinliği, empati, sosyal rahatlık ve dinleme) ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 18-30 yaş aralığındaki genç bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler anket tekniği ile toplanmış ve veri toplama aracında kişisel bilgi formu ile Kişiler Arası İletişim Yetkinliği Envanteri kullanılmıştır. Anket formu hem yüz yüze hem de WhatsApp ortamındaki iletişim becerilerini ayrı ayrı değerlendirecek şekilde uyarlanmıştır. Elde edilen veriler betimleyici istatistikler, eşleştirilmiş örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, genç bireylerin iletişim becerileri, kullandıkları iletişim ortamına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yüz yüze iletişimde empati kurma ve sosyal rahatlık becerileri daha baskın olarak öne çıkarken, WhatsApp ortamında kendini açık ve net biçimde ifade etme eğilimi daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, kadın katılımcıların her iki iletişim ortamında da erkek katılımcılara kıyasla daha yüksek iletişim becerisi puanlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, dijitalleşen çağda genç bireylerin farklı iletişim ortamlarında sergiledikleri iletişim becerilerinin, ortamın yapısına göre çeşitlilik gösterdiğini ve bu bağlamda bireylerin iletişim tarzlarının bağlamsal koşullarla şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine how the transformation in interpersonal communication styles with the digitalization process is reflected on the communication skills of young individuals in face-to-face and WhatsApp-based digital written communication environments. In the context of the aim of the study, especially face-to-face communication and interaction styles established through WhatsApp as a digital written communication medium were evaluated; individuals' communication skills were examined in four basic dimensions (expressive competence, empathy, social comfort and listening). The sample of the study consists of young individuals between the ages of 18- 30 studying at various universities in Turkey. The quantitative research method was adopted in the study, the data were collected by questionnaire technique, and the personal information form and the Interpersonal Communication Competence Inventory were used as data collection tools. The questionnaire form was adapted to separately assess communication skills in both face-to-face and WhatsApp environments. The data obtained were evaluated with descriptive statistics, paired sample t-test, independent sample t-test and correlation analysis. According to the research findings, communication skills of young individuals differ significantly according to the communication medium they use. While empathizing and social comfort skills were found to be more dominant in face-to-face communication, the tendency to express oneself clearly and openly in WhatsApp environment was found to be higher. In addition, female participants were found to have higher communication skill scores than male participants in both communication mediums. These findings reveal that in the digitalized age, the communication skills of young individuals in different communication environments vary according to the structure of the environment and in this context, individuals' communication styles are shaped by contextual conditions.