Marc Prensky'ın dijital yerli kavramı çerçevesinde 11. sınıf öğrencilerinin özellikleri ve eğitim-öğretim ortamlarından beklentileri
11th grade students' characteristics and expectations from instructional environments within the framework of the digital natives of Marc Prensky
- Tez No: 456407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE ŞAHİNKAYASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması Marc Prensky'ın dijital yerli kavramı çerçevesinde lise öğrencilerinin öne çıkan özelliklerini belirlemek, onların dijital kültürle yakınlıklarını ortaya koymak, bu öğrencilerin değerlendirmeleri ile eğitim-öğretim ortamlarının ve süreçlerinin mevcut durumunun belirlenmesi ve onların bu konudaki beklentilerinin ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Öğrencilerin özelliklerinin derinlemesine ortaya konulması ve eğitim-öğretim süreçlerine dair bir durum tablosu göstermesi bakımından araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma 2015-2016 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde Hatay ilinde bir Anadolu lisesinde yapılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi ile sıralı araştırıcı tasarım uygulanmıştır. Çalışma grubunu 11. sınıfta okuyan toplam 185 öğrenci, bu öğrencilerin derslerine giren yedi öğretmen ve bir okul idarecisi oluşturmaktadır. Nitel kısımda 11. sınıfta okuyan gönüllü 13 öğrenci ve bu öğrencilerin derslerine giren yedi öğretmen ile yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel kısımda ise okulun tüm 11. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrenci görüşme rehberi, öğretmen görüşme rehberi ve öğrenci anketi kullanılmıştır. Yüz yüze görüşmelerde elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak, birinci, ikinci ve üçüncü seviye kodlama ile çözümlenmiştir. Nicel veriler ise SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada çalışma grubu öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun bilgisayara sahip olduğu, en az üç yıldır İnternet kullandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin neredeyse tamamının cep telefonuna sahip olduğu, akıllı cep telefonu sahiplik oranının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. İnternet'te yapılan etkinlikler için çoğunlukla cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi mobil araçların tercih edildiği görülmüştür. İnternet'te araştırma ve eğitim, eğlence, oyun, sosyal medya ortamlarını kullanma, arkadaşlar veya aile ile haberleşme, az oranda olsa da alışveriş, gazete ve kitap okuma, gibi etkinliklerin yapıldığı tespit edilmiştir. Ankete katılan gençlerin büyük çoğunluğunun Prensky'ın vurguladığı aynı anda birden fazla iş yapabilme özelliği gösterdiği, dijital ortamlarda oyun oynadığı belirlenmiştir. En fazla kullanılan sosyal paylaşım sitesinin Facebook olduğu, WhatsApp uygulamasının katılımcıların büyük çoğunluğu tarafından gün içinde sıklıkla kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Okulda en sık kullanılan öğretim materyallerinin akıllı tahta, öğretmen sunuları olduğu belirlenmiş; yaparak, yaşayarak, deneyerek öğrenme olanağı veren laboratuvarların, gerçek eşyaların, gezi-gözlemin öğrencilerin beklentilerini karşılama konusunda yetersiz olduğu görülmüştür. Okulun kantin, yemekhane, bahçe, derslikler, kütüphane vb. fiziksel koşullarının iyileştirilmesi, güncellenmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been made with the aim to determine the striking characteristics of senior secondary school students and reveal their proximities with digital cultures within the framework of the digital natives of Marc Prensky, to determine their instructional environments, put forth their expectations in this subject. It is thought that it will make a significant contribution to the literature in terms of the revealing in-depth of the characteristics of the students so that it will provide a table of situation relating to their instructional process. The study was made in the 2nd half of 2015-2016 academic term in an Anatolian high school in Hatay Province. In the study, the research was carried out through the mixed method research design. The sample at the study consisted of total 185 students attending the 11th grade, seven teachers teaching these students and one school administrator. In the qualitative section of the study, the semi-structured interviews were made face to face with voluntary 13 students attending the 11th grade and seven teachers teaching these students. In the quantitative section of the study, a questionnaire was applied to all the 11th grade students. The developed student interview schedule and the teacher interview schedule, and the student questionnaire were used as the data collecting tool. The qualitative data obtained during the face to face interviews were analyzed through the first, second and third level coding by using the content analysis method. And the quantitative data were analyzed through descriptive statistics. In this study, it was determined that most of the students involved in sample of the study had computers, had been using the Internet for at least three years. As regards with the events and activities, it was observed that mobile instruments were mostly preferred. It was determined that the events and activities such as searching, education, amusement, gaming, using social media as well as communication with friends and family members, even though is a little bit, newspaper and book reading were made. It has been determined that most of the youngsters participated in the questionnaire showed the feature of multitasking and played games in digital environments as emphasized by Prensky. It was revealed that the social media mostly used was Facebook, and that the WhatsApp application was used frequently within a day by a large number of the participants. It has been observed that the material and teacher presentations used most frequently in the school is the smart board. On the other hand the laboratories proving the opportunity of learning by doing, living and experiencing, and real things, trip-observation are inadequate in meeting the students' expectations. It has been determined that the physical conditions of the school should be improved and updated.