Kedilerin panlökopeni enfeksiyonunda nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of neutrophil-to-lymphocyte, monocyte-to-lymphocyte, and platelet-to-lymphocyte ratios in feline panleukopenia infection
- Tez No: 960356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kedilerin panlökopeni enfeksiyonu özellikle genç kedilerde ağır seyreden ve immünosupresyona neden olan bir enfeksiyondur. Bu çalışma, kedilerde panlökopeni enfeksiyonu sırasında hematolojik parametreler ve bu parametrelerden türetilmiş inflamasyon indekslerindeki değişimleri değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada KPV ile enfekte olduğu hızlı test ile panlökopeni pozitif olduğu belirlenen 10 adet çalışma grubu ve hızlı tanı kiti negatif olup fiziksel muayene bulgularında herhangi bir hastalık belirtisi gözlenmeyen hastalarda kontrol grubundan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Feline panleukopenia infection is a severe and immunosuppressive disease, particularly in young cats. This study was conducted to evaluate the changes in hematological parameters and derived inflammatory indices during the course of feline panleukopenia virus infection. The study included 10 cats confirmed positive for feline panleukopenia virus via a rapid diagnostic test as the infected group, and a control group comprising clinically healthy cats that tested negative and exhibited no signs of illness on physical examination.