Hizmet atmosferi ve marka imajının tekrar ziyaret etme üstündeki etkisi: Antalya ili otelleri üzerinde bir araştırma
The effect of service atmosphere and brand image on revisiting: A study on hotels in Antalya province
  1. Tez No: 960357
  2. Yazar: HANDE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Otel müşterilerinin tekrar ziyaret etme eğilimlerini etkileyen unsurların başında hizmet atmosferi ve marka imajı gelmektedir. Bu bağlamda yapılan araştırma, bu iki unsurun müşteri davranışları üzerindeki etkilerini detaylı biçimde incelemektedir. Araştırma, turizm sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Antalya ilinde faaliyet gösteren otellerde konaklayan müşterilerle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, hizmet atmosferi fiziksel çevre, sosyal çevre ve tasarım unsurları çerçevesinde ele alınmış; marka imajı ise algılanan kalite, güven ve prestij boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada, anket tekniğiyle toplanan veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile gerçekleştirilen analiz sonuçları, hizmet atmosferinin ve marka imajının tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, otel işletmelerinin müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmada hizmet ortamı ve marka algısına stratejik olarak odaklanmaları gerektiğini göstermektedir. Bu çalışma, turizm sektöründe müşteri bağlılığının sağlanması ve marka değerinin artırılması açısından hem akademik hem de uygulamalı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the key factors influencing hotel customers' intention to revisit are the service atmosphere and brand image. In this context, the present study examines in detail the effects of these two elements on customer behavior. The research was conducted with guests staying at hotels operating in Antalya, one of the prominent centers of the tourism sector. In the study, service atmosphere was evaluated through dimensions such as physical environment, social environment, and design elements, while brand image was assessed through perceived quality, trust, and prestige. Adopting a quantitative research method, data were collected using a survey technique and analyzed through SPSS and AMOS software. The results of the Structural Equation Modeling (SEM) revealed that both service atmosphere and brand image have a significant and positive effect on revisit intention. The findings highlight the necessity for hotel businesses to strategically focus on the service environment and brand perception to enhance customer satisfaction and loyalty. This study offers both academic and practical contributions in terms of ensuring customer loyalty and increasing brand value in the tourism sector.