Palyatif bakım hemşirelerinin ağrı tedavisinin etik boyutu hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeyi
Palliative care nurses' level of knowledge and awareness of the ethical dimensions of pain treatment
  1. Tez No: 960359
  2. Yazar: ÖZGE KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUNİDA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu araştırma, palyatif bakım hemşirelerinin ağrı tedavisinin etik boyutu hakkındaki bilgi ve farkındalıklarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türdeki bu araştırmanın evrenini Adana il ve ilçelerinde palyatif bakım ünitelerinde çalışan hemşireler oluşturdu. Araştırma Kasım 2023 ile Temmuz 2025 tarihleri arasında tamamlandı. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu ve Ağrı Tedavisinin Etik Boyutu Bilgi ve Farkındalık Soru Formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 26 paket programı kullanıldı. Araştırmada Helsinki Bildirgesi'ne uyuldu. Araştırma 144 hemşire ile tamamlandı. Bulgular: Hemşireler Ağrı Tedavisinin Etik Boyutu Bilgi ve Farkındalık Soru Formu'ndan ortalama 8.69 ±2.02(orta) puan aldı. Formda en çok doğru cevaplanan 2 ifade ''Hastalar ağrı tedavisine ilişkin seçenekler hakkında bilgilendirilmelidir'' ve "Uygulanan ağrı tedavisine ait olası yan etkiler hastaya açıklanmalıdır'' oldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the knowledge and awareness of palliative care nurses about the ethical dimension of pain treatment. The study is descriptive in type. Material and Method: The population of this descriptive study consisted of nurses working in palliative care units in the province and districts of Adana. The study was completed between November 2023 and July 2025. Data were collected using a Personal Information Form and the Ethical Dimensions of Pain Management Knowledge and Awareness Questionnaire. The SPSS 26 software package was used to analyze the data. The study adhered to the Declaration of Helsinki. The study included 144 nurses. Findings: Nurses received an average score of 8.69 ±2.02 (moderate) on the Questionnaire on the Ethical Dimensions of Pain Management.