Sağlık inanç modeline dayalı çözüm odaklı yaklaşımın sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerin sigara bırakma süreçlerine etkisi
The effect of solution-focused approach based on health belief model on smoking cessation processes of inviduals applying to smoking cessation polyclinic
- Tez No: 960380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVİN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylere uygulanan Sağlık İnanç Modeline Dayalı Çözüm Odaklı Yaklaşımın sigara bırakma süreçlerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü tasarım olarak yürütülen ve araştırmanın evreni İstanbul'daki bir hastanenin sigara bırakma polikliniğine başvuran bireyler (N:194) olan araştırma Eylül 2024-Kasım 2024 tarihlerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklem sayısı yapılan power analiz sonucunda 176 olarak belirlendi. Bireyler deney (n: 88) ve kontrol (n: 88) gruplarına randomizasyon ile atandı. Literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan oturumlar haftada bir gün toplamda 4 oturum olarak uygulandı. Veriler, Sağlık İnanç Temelli Sigara Bırakma Süreci Ölçekleri (SİTSBSÖ) ile oturum öncesinde, oturum sonunda ve oturumdan 1 ay sonra toplandı. Bulgular: Girişim öncesi deney ve kontrol grubundaki bireylerin sosyodemografik özellikleri ve ölçek puanlarında benzerlik saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to evaluate the effect of the Solution-Focused Aprroach Based on Health Belief Model applied to individuals applying to the smoking cessation clinic on their smoking process. Materials and Methods: The research, which was carried out as a randomized controlled design, was conducted with individuals (N: 194) who applied to the smoking cessation clinic of a hospital in İstanbul between September 2024 and November 2024. The sample number of the study was determined as 176 as a result of the power analysis. Individuals were assigned to experimental (n:88) and control (n:88) groups by randomization. The sessions, which was created in line with the literature and expert opinions, was applied once a week as a total of 4 sessions. Data were collected before, at the end of the sessions and 1 month after the sessions with the Health Belief Model Based Smoking Cessation Process Scales. Results: It was determined sociodemographic characteristics and scale scores of the individuals in the experimental and control groups were similar before the intervention (p>0.05).