Downes skorunun Türkçeye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the downes score to Turkish: A validity and reliability study
  1. Tez No: 960379
  2. Yazar: ÖZGE KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Downes skoru, yenidoğanlardaki solunum sıkıntısını değerlendirmek için kullanılan basit ve etkili bir ölçektir. Ancak bu ç,ölçeklerin farklı dillerde kullanılabilmesi için dil ve kültüre uygun hale getirilmesi gerekir. Sağlık çalışanlarının bu skoru doğru ve kolay şekilde kullanabilmesi içini Downes Skoru'nun Türkçeye uyarlanması önemli ve gereklidir. Solunum sıkıntısına yol açan perinatal sorunlar hem term hem de preterm bebeklerde yenidoğan yoğun bakım ünitelerine hasta başvurularının en sık nedenidir. Solunum sıkıntısı, takipne, geri çekilmeler, nazal genişleme ve ciddi siyanozla birlikte veya siyanoz olmadan hırıltılı solunumu içeren solunum sorunlarının bir belirtisidir. Yenidoğan Skorları bebeğin spesifik sonucunun olasılığını tahmin ederek, yenidoğanların morbiditesini ölçmek için kullanılır. Downes Skoru, Downes ve arkadaşları tarafından 1970 yılında yenidoğan bebeklerin solunum sıkıntısını değerlendirmek için bulunan ve beş parametreden oluşan klinik skorlamadır. Araştırmanın amacı; yenidoğan bebeklerin solunum sıkıntısı düzeyini belirlemek için geliştirilmiş olan Downes Skorunu Türk diline uyarlamak ve geçerlik-güvenirliğini değerlendirmektir. Araştırma Ocak-Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasına bağlı 2682 yataklı bir şehir hastanesinin 42 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 65 yenidoğan ile yürütülmüştür. Araştırma verileri;“Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Veri Toplama Formu”“Silverman Andersen Solunum Skoru”ve“Downes Skoru”kullanılarak çift gözlemci tarafından toplandı. Yenidoğanların %64,6'sı erkek, doğumların %93,8'i sezaryendir. Yenidoğanların %89,2'sinde konjenital pnömoni tanısı saptanmıştır. Downes Skoru'nun psikolinguistik uyarlaması literatüre uygun bir şekilde yapılıp dil geçerliliği sağlandı. Cronbach alfa katsayısının 0,874 olduğu saptandı. Downes Skoru faktör analizi için yapılan KMO ve Bartlet Küresellik Testleri uygunluğu sonucu yapı geçerliliği sağlandı. Birinci ve ikinci gözlemci arasında ileri düzeyde uyum olduğu saptanmıştır. Yenidoğanın gestasyonel yaşı ve doğum ağırlığı ile 0.saat, 6.saat, 12.saat ve 24.saat Downes skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The Downes score is a simple and effective measure used to assess respiratory distress in newborns. However, to be used in different languages, these scales must be adapted to the language and culture. Adapting the Downes score to Turkish is crucial for healthcare professionals to use this score accurately and easily. Perinatal problems causing respiratory distress are the most common reason for admission to neonatal intensive care units in both term and preterm infants. Respiratory distress is a symptom of respiratory problems that include tachypnea, retractions, nasal flaring, and wheezing with or without cyanosis. Neonatal scores are used to measure neonatal morbidity by predicting the likelihood of a specific outcome for the infant. The Downes Score is a clinical scoring system developed by Downes and colleagues in 1970 to assess respiratory distress in newborn infants, consisting of five parameters. The aim of the study is to adapt the Downes Score, which was developed to determine the level of respiratory distress in newborn babies, to the Turkish language and to evaluate its validity and reliability. The study was conducted between January and March 2025 in the 42-bed Neonatal Intensive Care Unit of a 2,682-bed city hospital in the European side of Istanbul with 65 newborns. Research data were collected by two observers using the“Newborn Information Form,”“Data Collection Form,”“Silverman Andersen Respiratory Score,”and“Downes Score.”64.6% of the newborns were male, and 93.8% of the births were by cesarean section. Congenital pneumonia was diagnosed in 89.2% of the newborns. The psycholinguistic adaptation of the Downes Score was performed in accordance with the literature, and language validity was ensured. The Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.874. The Downes Score was found to be structurally valid based on the results of the KMO and Bartlett's Sphericity Tests performed for factor analysis. A high level of agreement was found between the first and second observers. No statistically significant relationship was found between the gestational age and birth weight of the newborn and the Downes score at 0 hours, 6 hours, 12 hours, and 24 hours (p>0.05).