Ergenlerdeki kendine zarar verme davranışlarının psikolojik dayanıklılık, depresyon ve aleksitimi ile ilişkisi
The relationship between nonsuicidal self-injury with psychological resilience, depression and alexythymia in adolescents
- Tez No: 960399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ergenlerde kendine zarar verici davranışlar ile psikolojik dayanıklılık, depresyon ve aleksitimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, bir eğitim araştırma hastanesinin çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları servisine başvuran, 13-18 yaş aralığında, kendine zarar verme davranışı bulunan 65 ergen ve çocuk sağlığı ve hastalıkları servisine başvuran, 13-18 yaş aralığında kendine zarar verme davranışı ve psikiyatrik bozukluk tanısı bulunmayan 65 ergen dahil edilmiştir. Ruhsal durum muayeneleri bir çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları uzmanı tarafından yapılmıştır. Bu değerlendirme sırasında DSM-V tanı ölçütleri ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi–Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG–ŞY–T) kullanılmıştır. Seçilen çalışma ve kontrol grubundan onam alındıktan sonra ''Sosyodemografik Veri Formu, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (EPDÖ) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20)'' doldurtularak veriler elde edilmiştir. Bulgular: Kendine zarar verme davranışı bulunan çalışma ve kontrol grubu EPDÖ ile karşılaştırıldığında çalışma grubundaki ergenlerin Psikolojik Dayanıklılık ve Aile Desteği, Akran Desteği, Okul Desteği, Uyum, Mücadele Azmi alt boyut puanlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptanmıştır. Depresyon açısından BDE ile karşılaştırıldıklarında çalışma grubunda depresyon puanları kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak daha yüksekti. Aleksitimi açısından TAÖ-20 ile değerlendirildiğinde çalışma grubunda toplam aleksitimi puanları ve Duygularını Tanımada Güçlük, Duygularını Söze Dökmede Güçlük, Dışa Vuruk Düşünme alt ölçek puanları istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti. KZVDDE işlevler açısından çalışma grubu kendi içinde karşılaştırıldığında BDE puanları ile Kendini Cezalandırma, Dissosiyasyonu Önleme, Kişiler Arası Sınırlar işlevleri pozitif korelasyon göstermiştir. EPDÖ-Mücadele Azmi puanları Sıkıntıyı Etiketleme ve Dissosiyasyonu Önleme işlevleri ile negatif korelasyon, EPDÖ-Empati puanları İntiharı Önleme işleviyle ve EPDÖ-Uyum puanları Özerklik işlevi ile pozitif korelasyon göstermiştir. TAÖ-20 ile karşılaştırıldığında Duyguları Tanımada Güçlük; Kendini Cezalandırma, Dissosiyasyonu Önleme, Kişilerarası Sınırlar, Dayanıklılık, Özerklik ve Kendiyle İlgilenme işlevleri ile pozitif korelasyon göstermiştir. Sonuç: KZVD bulunan ergenlerde psikolojik dayanıklılığın daha düşük olduğu, depresif semptomların ve aleksitiminin daha yüksek olduğu bulundu. Bu veriler doğrultusunda KZVD olguları ele alınırken psikolojik dayanıklılığın değerlendirilmesi ve arttırmaya yönelik çabalanmasının, depresif semptomlara müdahalenin, aleksitimi ve duyguları tanıma, ifade etme güçlüklerinin belirlenip ele alınmasının ileride ortaya çıkabilecek riskli durumların ve komorbiditelerin önlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the relationship between nonsuicidal self-injury (NSSI) of adolescents and their psychological resilience, depression and alexithymia. Materials and Methods: The study included 65 adolescents between the ages of 13-18 with NSSI who applied to the child and adolescent psychiatry of an training and research hospital and 65 healthy adolescents who did not have NSSI or psychiatric disorder and who applied to the child health and diseases clinic of a training and research hospital. The mental status examinations were performed by child and adolescent mental health specialists. During this evaluation, DSM-V diagnostic criteria and the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) were used. After obtaining informed consent from the selected studt and control groups data collected by filling in the following forms“Sociodemographic Data Form, Inventory of Statements About Self-injury (ISAS), Beck Depression Inventory (BDI), Adolescent Psychological Resilience Scale (APRS) and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)”. Results: When the study and control groups with NSSI were compared with APRS, it was determined that the Psychological Resilience and Family Support, Confidant-Friend Support, School Support, Adjustment, and Sense of Struggle subscales of the adolescents in the study group were statistically significantly lower than those in the control group. When compared with BDI in terms of depression, the depression scores in the study group were statistically significantly higher than those in the control group. When evaluated with TAS-20 in terms of alexithymia, total alexithymia scores and Difficulty in Identifying Feelings, Difficulty Describing Feelings, and Externally-Oriented Thinking subscale scores were statistically significantly higher in the study group. When the study group was compared within itself in terms of ISAS functions, BDI scores showed a positive correlation with Self-Punishment, Anti-Dissociation and Interpersonal Boundaries functions. APRS-Sense of Struggle scores were negatively correlated with the Marking Distress and Anti-Dissociation functions, APRS-Empathy scores were positively correlated with the Anti-Suicide function, and APRS-Adjustment scores were positively correlated with the Autonomy function. Compared with TAS-20, Difficulty in Identifying Feelings showed a positive correlation with Self-Punishment, Anti-Dissociation, Interpersonal Boundaries, Toughness, Autonomy and Self-Care functions. Conclusion: It was found that adolescents with NSSI had lower psychological resilience, and higher depressive symptoms and alexithymia. In line with these data, it is thought that when considering NSSI cases, evaluating psychological resilience and making efforts to increase it, intervening in depressive symptoms, identifying and addressing alexithymia and difficulties in recognizing and expressing emotions will contribute to the prevention of risky situations and comorbidities that may arise in the future.