Gebelikte yaşanan anksiyete düzeyinin fetal sağlık anksiyetesine etkisi
The effect of anxiety level during pregnancy on fetal health anxiety
  1. Tez No: 960449
  2. Yazar: GAMZE DAĞCIOĞLU KONUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelik ile ilişkili anksiyetenin fetal sağlık kaygısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan çalışma, 20 Ağustos 2024-20 Nisan 2025 tarihleri arasında Samsun Bafra Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği ve NST (Non Stress Test) polikliniğine başvuran 400 gebe ile yapılmıştır. Veriler, Gebe Bilgi Formu, Gebelikle ile İlişki Anksiyete Ölçeği (GİAÖ) ve Fetal Sağlık Kaygı Envanteri (FSKE) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde normallik dağılımına ve gruplarının özelliğine göre t testi, Varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Pearson korelasyon analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the effect of pregnancy-related anxiety on fetal health anxiety. Material and Method: The descriptive and correlational study was conducted between August 20, 2024, and April 20, 2025, with 400 pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic and the Non-Stress Test (NST) clinic of Samsun Bafra State Hospital. Data were collected using the Pregnant Information Form, the Pregnancy-Related Anxiety Questionnaire (PRAQ), and the Fetal Health Anxiety Inventory (FHAI). In the evaluation of the data, depending on the normality distribution and the characteristics of the groups, t-test, analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson correlation analysis, and Spearman correlation analysis were used.