Ali Fuat Ağralı as Minister of Finance
Maliye Bakanı olarak Ali Fuat Ağralı (1934-1944)
  1. Tez No: 960462
  2. Yazar: HAVZE GÜNER İRİBALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İkinci Dünya Savaşı Yıllarında Türkiye fiili olarak savaşa katılmamakla birlikte savaşın olumsuz tesirini bütün alanlarda, özellikle ekonomik sahada hissetmiştir. Söz konusu dönem öncesinde ve günlerinde yani, 1934-1944 yılları arasında Maliye Bakanlığı yapan Ali Fuat Ağralı aynı zamanda Maliye ve Bayındırlık Bakanlığı, Milletvekilliği ve Sayıştay Başkanlığı gibi görevlerde yapmıştır. Çalışmada Türkiye için zor yıllar denilebilecek bir dönemde Maliye Bakanlığı yapan ve bu konuda önemli kararlar alan ve alınan kararları uygulayan Ali Fuat Ağralı'nın hem siyasi hayatı ve portresi hem de döneminin maliye ve ekonomi politikalarındaki değişimi, sürekliliği, dönüşümü veya İkinci Dünya Savaşı süresince yaşanan daralma ve olumsuzlukları incelemek amaçlanmıştır. Tez oluşturulurken dönemin Hükûmet raporları, basın, telif ve tetkik eserler, meclis tutanakları, arşiv belgeleri incelenmiş ayrıca Ali Fuat Ağralı'nın torunu Ömer Madra ile röportaj yapılmıştır. Şimdiye kadar herhangi bir akademik çalışmaya konu teşkil etmeyen Ali Fuat Ağralı hakkında yapılan bu çalışmayla esas itibariyle dönemin ekonomisini yöneten bir bakanın siyasi hayatı, ekonomik faaliyetleri, meclis konuşmaları, döneminde çıkarılan mali kanunlar bir bütün olarak incelenerek literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey did not actively participate in the Second World War, the negative effects of the war were felt across all sectors, particularly in the economic field. This study focuses on the period between 1934 and 1944, during which Ali Fuat Ağralı served as the Minister of Finance. Ağralı also held various key positions, including Minister of Finance, Member of Parliament, and President of the Court of Accounts. The aim of this study is to examine the political and economic transformation of Turkey during these difficult years, including the continuity and change in fiscal policies as well as the economic contraction and challenges experienced during the Second World War. In this context, both the political career and the profile of Ali Fuat Ağralı, a prominent decision-maker and implementer in the Ministry of Finance during this period, are explored. The thesis is based on a comprehensive examination of government reports, press articles, copyrighted and research works, parliamentary proceedings, and archival documents from the period. In addition, an interview conducted with Ömer Madra, the grandson of Ali Fuat Ağralı, was included in the study. This work aims to contribute to the literature by providing a holistic analysis of the political life, economic activities, parliamentary speeches, and fiscal laws enacted during the term of Ali Fuat Ağralı- a figure who has not been the subject of any academic study to date, despite having served as a key figure in managing the economy of the era.