Narrating death in video games through environmental storytelling
Video oyunlarında çevresel anlatı yoluyla ölümün anlatımı
- Tez No: 960466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, ölüm temasının anlatı odaklı video oyunlarında çevresel hikaye anlatımı aracılığıyla nasıl temsil edildiğini araştırmaktadır. Araştırma, Wei vd. (2010) tarafından geliştirilen üç düzeyli analitik çerçeveye dayalı olarak oyun ortamlarının topografik, operasyonel ve sunumsal unsurlarını incelemektedir. Return of the Obra Dinn, The Last of Us Part II, Elden Ring, What Remains of Edith Finch, ve HITMAN World of Assassination gibi seçilmiş oyunlardaki genel çevresel tasarım ve bazı önemli sahneler, ölümün temsili açısından yakın okuma yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, oyun mekanlarının çevresel hikaye anlatımı yardımıyla birer anlatı aracına dönüşebileceğini ve ölüm gibi karmaşık olguların tematik ve duygusal derinlikle aktarılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the theme of death is represented through environmental storytelling in narrative-driven video games. The research analyzes the topographical, operational, and presentational elements of game environments based on the three-level analytical framework by Wei et al. (2010). A close reading method is used to examine the representation of death in the overall environmental design and several key scenes in selected games, including Return of the Obra Dinn, The Last of Us Part II, Elden Ring, What Remains of Edith Finch, and HITMAN World of Assassination. The analysis shows that environmental storytelling can turn game spaces into narrative tools and convey complex themes, such as death, with thematic and emotional depth.