Sosyal medya ve siyasal katılım: Siyasal katılım davranışları üzerine tanımlayıcı bir araştırma
Social media and political participation: A descriptive study on political participation behaviors
- Tez No: 960467
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLLÜPUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte sosyal medya, siyasal katılımın gerçekleştiği başlıca mecralardan biri hâline gelmiştir. Geleneksel siyasal katılım biçimlerinin yanı sıra sosyal medya aracılığıyla gelişen yeni katılım türleri, bireylerin siyasal yaşama dair tutumlarını, davranışlarını ve etkileşim biçimlerini dönüştürmektedir. Bu çalışma, sosyal medya kullanım pratiklerinin bireylerin siyasal katılım davranışlarıyla nasıl bir ilişki içinde olduğunu tanımlayıcı bir yaklaşımla ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, 2023 Genel Seçimleri ve 2024 Yerel Seçimleri sürecinde Isparta ilinde yaşayan bireylerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ve bu kullanımın siyasal katılım davranışlarıyla olan ilişkisini incelemektedir. Isparta'da kolayda örneklem yöntemiyle 414 kişiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalışmada, sosyal medya kullanımına ilişkin tutum ve davranışlar ile siyasal katılım biçimleri arasındaki ilişkiler nicel veri toplama teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında bireylerin sosyal medya kullanımlarında dair üç temel faktör tanımlanmıştır. Bunlar, siyasal içerikleri takip etme, gündemi izleme amaçlı kullanıma dönük“Bilgi edinme”, siyasal paylaşımları beğenme, yorum yapma, görüş bildirme davranışlarını tanımlayan“Katılım”ve çevrimiçi kampanyalara destek verme, dijital eylemlere katılma, kendi siyasal içeriklerini üretme davranışlarını ifade eden“Aktif katılım”kavramlarından oluşmaktadır. Yapılan analizlerde, bu üç faktörün farklı sosyo-demografik gruplarda nasıl değişkenlik gösterdiği ve siyasal katılım davranışlarının hangi alanlarda yoğunlaştığı ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler, sosyal medyanın siyasal yaşama katılım açısından bireyler için çeşitli fırsatlar sunduğunu ve katılım biçimlerinin sosyal medya kullanım türlerine göre farklılaştığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, sosyal medya kullanımının siyasal katılımın yapısal dönüşümünde nasıl bir rol oynadığını anlamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of communication technologies, social media has become one of the primary platforms through which political participation takes place. In addition to traditional forms of political participation, new types of engagement emerging through social media have transformed individuals' attitudes, behaviors, and modes of interaction regarding political life. This study aims to reveal, through a descriptive approach, the relationship between individuals' social media usage practices and their political participation behaviors. The present study investigates the social media usage patterns of individuals residing in the province of Isparta during the periods of the 2023 General Elections and the 2024 Local Elections, with a specific focus on the relationship between such usage and political participation behaviors. Utilizing a convenience sampling method, data were collected online from a sample of 414 participants. Through the application of quantitative data collection techniques, the study analyzes the correlations between attitudes and behaviors related to social media use and various forms of political participation. Within the scope of the research, three main factors related to individuals' use of social media were identified. These are:“Information acquisition”, which refers to following political content and tracking the current agenda;“Participation”, which involves behaviors such as liking political posts, commenting, and expressing opinions; and“Active participation”, which includes supporting online campaigns, joining digital protests, and producing one's own political content. The analyses demonstrate how these three factors vary across different socio-demographic groups and in which areas political participation behaviors are concentrated. The findings indicate that social media offers individuals various opportunities for engaging in political life and that forms of participation differ according to the types of social media use. In this respect, the study aims to contribute to understanding the role of social media in the structural transformation of political participation.