Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kişilerde Ortoreksiya nervoza eğiliminin sağlık anksiyetesi ve yaygın anksiyete bozukluğu ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between Orthorexia nervosa tendency and health anxiety and generalized anxiety disorder in people applying to the Family Medicine Polyclinic
  1. Tez No: 960480
  2. Yazar: ELİF EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Beslenme, büyüme, gelişme, yaşamın devam ettirilebilmesi ve sağlığın korunması için besin ögelerinin yeterli miktarda ve doğru zamanda kullanılmasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme toplum sağlığının iyileştirilmesi ve sürdürülebilmesi açısından son derece önemli bir faktördür. Yeme sıklığı ve şeklinin sağlığı etkileyecek şekilde değişmesi olarak tanımlanan yeme bozuklukları günümüzde birçok hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklardan biri de anksiyetedir. Kaygı düzeyi yüksek bireyler stresle başa çıkmak için aşırı yeme, kısıtlama veya başka sağlıksız beslenme alışkanlıkları geliştirebilir. Bir yeme bozukluğu olan ve sağlıklı yeme takıntısı olarak tanımlanabilecek olan ortoreksiya nevroza da dengeli ve yeterli beslenmenin bozulmasına ve anksiyeteye sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı kişilerin ortoreksiya nevrozaya eğilimini ölçmek ve bunun sağlık anksiyetesi ve yaygın anksiyete bozukluğu riski ile ilişkisini belirlemektir. Materyal ve Metod: Kesitsel ve tanımlayıcı bu çalışma Temmuz-Eylül 2024 arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bir üniversite hastanesinin Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası, tanı almış psikiyatrik hastalığı olmayan 415 kişi dahil edilmiştir. Çalışmanın etik kurul onayı alınmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı bir form, Ortoreksiya Nevroza ölçeği (Orto-11), Sağlık Anksiyetesi (SA) Evanteri ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAD-7) testleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %53'ü erkekti (n=220). Yaş ortalaması 33.8±10.9 idi. Ölçek ortalamaları Orto-11 için 26.3±4.8 (12-41), SA ölçeği için 16.8±6.8 (1-38), YAD-7 ölçeği için ise 6.5±4.7 (0-21) idi. Yaşla Orto-11 (r=-0.133, p=0.007), SA (r=-0.142, p= 0.004) ve YAD-7 (r=-0.227, p0.05).
Özet (Çeviri)
Nutrition is the use of nutrients in adequate amounts and at the right time for growth, development, maintenance of life and protection of health. Adequate and balanced nutrition is an extremely important factor in improving and sustaining public health. Eating disorders, which are defined as changes in eating frequency and pattern in a way that affects health, cause many diseases today. One of these diseases is anxiety. Individuals with high levels of anxiety may develop overeating, restriction or other unhealthy eating habits to cope with stress. Orthorexia neurosis, which is an eating disorder and can be defined as an obsession about healthy eating, can also cause anxiety and disruption of a balanced and adequate diet. The aim of this study was to measure people's vulnerability for orthorexia neurosis and to determine its association with health anxiety and risk of generalized anxiety disorder. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between July and September 2024. The study included 415 people aged between 18 and 65 years who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of a university hospital and who did not have a diagnosed psychiatric disorder. Ethics committee approval of the study was obtained. A form inquiring sociodemographic characteristics, Orthorexia Neurosis scale (Ortho-11), Health Anxiety (HA) Questionnaire and Generalized Anxiety Disorder (GAD-7) tests were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 27.0 program. Results: Of the participants, 53% were male (n=220). The mean age was 33.8±10.9 years. The mean scale scores were 26.3±4.8 (12-41) for Ortho-11, 16.8±6.8 (1-38) for HA scale, and 6.5±4.7 (0-21) for the GAD-7 scale. A significant and negative correlation was found between age and Ortho-11 (r=-0.133, p=0.007), HA (r=-0.142, p= 0.004), and GAD-7 (r=-0.227, p0.05).