İrritabl bağırsak sendromu olan hastaların diyet inflamatuar indeksi ve hastalık riski arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the dietary inflammatory index and disease risk in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 960490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ANIL ERBAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) olan hastaların Diyet İnflamatuar İndeksi (DII) puanları ile hastalık riski ve hastalıkla ilgili semptomların şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 1 Nisan 2025- 30 Haziran 2025 tarihleri arasında Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne başvuran 18-64 yaş 168 (kontrol:81, İBS:87) birey katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek anket yöntemiyle toplanmıştır. Hastaların DII puanları 24 saatlik besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri bir anket formu ile değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan genel anket formunda sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümlerini içeren anket formu oluşturulmuştur. Ek olarak gastrointestinal semptomların değerlendirilmesinde“İBS-Semptom Şiddet Skoru (İBS-SSS)”ve“İBS- Visual Analog Skala (VAS)”kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş ve medeni durum tüm kategorilerde İBS grubunda yer alan bireylerin İBS-SSS skorunun kontrol grubundakilere göre yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). İBS grubundaki bireylerin İBS-SSS ve İBS-VAS skorunun vücut ağırlığı ve BKİ ile arasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır. Bireylerin İBS semptom şiddeti ve bu şiddetten etkilenme durumu arttıkça vücut ağırlığı ve BKİ değerinde artış olduğu belirlenmiştir (p0,05). İBS'li bireylerde beslenmeye bağlı gastrointestinal semptomlar kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışmada İBS'li bireylerin DII puanları gastrointestinal problemlerle ilişkisinin beslenme tedavisi açısından yapılacak öneriler ve çalışmalar için yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) scores of patients with Irritable Bowel Syndrome (İBS), the risk of the disease, and the severity of disease-related symptoms. The study included 168 individuals (control: 81, intervention: 87), aged 18-64, who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic of Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça State Hospital between April 1, 2025, and June 30, 2025. Research data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire method. The patients' DII scores were determined using the 24-hour dietary recall method. Sociodemographic characteristics, nutritional habits and anthropometric measurements of individuals were evaluated with a questionnaire form. Additionally, the“İBS-Symptom Severity Score (İBS-SSS)”and the“İBS-Visual Analog Scale (VAS)”were used to assess gastrointestinal symptoms.It was found that in all categories of gender, age, and marital status, individuals in the intervention group had higher İBS-SSS scores compared to those in the control group (p0.05). In the IBS group, a positive correlation was found between IBS-SSS and IBS-VAS scores and body weight and BMI. As the severity of IBS symptoms and the degree of impact from these symptoms increased, body weight and BMI values were found to increase (p0.05). Gastrointestinal symptoms related to diet in individuals with İBS vary from person to person. As a result, this study suggests that the relationship between DII scores and gastrointestinal problems in individuals with İBS could guide future dietary treatment recommendations and research.