Ayak bileği kol basinci indeksi ölçümü ile periferik arter hastaliği taramasi ve i̇lişkili faktörlerin araştirilmasi
Screening of peripheral artery disease by ankle-brachial index measurement and investigation of associated factors
  1. Tez No: 960489
  2. Yazar: ERDEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Periferik arter hastalığı asemptomatik olarak başlayıp uzun bir periyotta gelişen, progresyonunda ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır. Periferik arter hastalığı komplikasyonları erken tanı ve tedavi ile önlenebilir. Bu çalışmada periferik arter hastalığı olasılığı olan bireylerin ayak bileği kol basıncı indeksi ile taranarak ilişkili risk faktörlerinin araştırılması ve risk grubu ile periferik arter hastalığı olasılığı arasındaki ilişkinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 yaş üzeri 300 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 49.6±16.3 (21-87) bulunmuştur. Katılımcıların %63.7'si (n=191) kadın, %36.3'ü (n=109) erkektir. Ayak bileği kol basıncı indeksine göre periferik arter hastalığı olasılığı kadın cinsiyette %79,6 oranıyla erkeklere göre daha fazla görülmüştür (p0.05). Tütün kullanımı ile periferik arter hastalığı olasılığı ilişkisi literatürle uyumlu bulunmamıştır. Ancak çalışmamızın diğer sonuçları literatürle uyumlu bulunmuştur. Periferik arter hastalığı taramasında ve prognozun öngörüsünde noninvaziv bir belirteç olarak AKİ güvenli yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease is a condition that begins asymptomatically and progresses over a long period, potentially leading to serious complications. However, early diagnosis and treatment can prevent these complications. This study aimed to screen individuals with a potential risk of peripheral arterial disease using the ankle-brachial index, to investigate the associated risk factors, and to examine the relationship between risk groups and the likelihood of peripheral arterial disease. A total of 300 individuals aged over 18 years were included in the study. The mean age of participants was 49.6±16.3 years (range: 21–87). Of the participants, 63.7% (n=191) were female and 36.3% (n=109) were male. Based on ankle-brachial index measurements, the likelihood of peripheral arterial disease was higher in females (79.6%) compared to males (p0.05). The relationship between tobacco use and peripheral arterial disease likelihood was inconsistent with the literature, whereas other findings of the study were in line with previous research. Ankle-brachial index is a safe, non-invasive indicator for peripheral arterial disease screening and prognosis prediction.