İnflamatuvar barsak hastalığı tanılı hastalarda adalimumab ve infliksimab tedavisine yanıtın retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of response to adalimumab and infliximab treatment in patients diagnosed with inflammatory bowel disease
- Tez No: 617973
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALNIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı inflamatuvar barsak hastalığının majör iki formudur. Crohn hastalığının klinik şiddetini belirlemek için Crohn hastalığı aktivite indeksi kullanılır. Ülseratif kolitin klinik şiddetini belirlemek için Truelove-wittz aktivite indeksi kullanılır. Adalimumab ve infliksimab inflamatuvar barsak hastalığı olan hastalarda tedavide kullanılan biyolojik ajanlardır. Bu çalışmanın amacı inflamatuvar barsak hastalığı olan hastalarda adalimumab ve infliksimab tedavisine yanıtın retrospektif değerlendirilmesidir. Fırat Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniklerinde ve kliniklerinde, Ocak 2008-Nisan 2019 tarihleri arasında takip edilmiş inflamatuvar barsak hastalığı tanısı olan, 18 yaş üzerindeki hastaların verileri incelemeye alındı. İncelenen hastalardan adalimumab ve infliksimab tedavisini en az 4 hafta düzenli olarak almış 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Adalimumab ve infliksimab tedavisine yanıtı değerlendirme amacıyla hastalığın aktivitesiyle ilişkili parametreler olan lökosit, eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein ve nötrofil/lenfosit oranı değerlerinin tedaviden önceki ile tedaviden sonraki değerleri kıyaslandı. Ayrıca bu hastaların tedaviden önceki ve sonraki hemoglobin düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease encompasses two major forms, known as Crohn's disease and ulcerative colitis. The Crohn's Disease Activity Index is used to determine the severity of disease activity in patients with Crohn's disease. On the other hand, the Truelove-Witts activity index is used to determine the severity of disease activity in patients with ulcerative colitis. Adalimumab and infliximab are biological agents used in the treatment of patients with inflammatory bowel disease. The aim of this study is to conduct a retrospective evaluation regarding the response to adalimumab and infliximab treatment in patients with inflammatory bowel disease. The data of the patients who was over the age of 18, diagnosed with inflammatory bowel disease, and followed up in Gastroenterology Clinic and Outpatient Clinic of Firat University Hospital between January 2008-April 2019 were assessed. Eighty patients who received adalimumab and infliximab treatment regularly for at least 4 weeks were included in the study. Leukocyte, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein and neutrophil / lymphocyte ratio, which are the parameters related to the activity of the disease, were compared prior to and after treatment in order to evaluate the response to adalimumab and infliximab treatment. Hemoglobin levels of the patients prior to and after treatment were also compared.