Bilinçli farkındalık temelli eğitimin şizofreni tanılı bireylerin bakım vericilerinde stres algısı ve iyi oluşa etkisi
The effect of mindfulness-based education on stress perception and well-being in caregivers of individuals diagnosis with Schizophrenia
- Tez No: 960535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, bilinçli farkındalık temelli eğitimin şizofreni tanılı bireylerin bakım vericilerinde stres algısı ve iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrol gruplu, deneysel araştırma deseninde gerçekleştirildi. Araştırma verileri, İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde 15 Eylül 2022 – 01 Şubat 2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemini, 15 girişim, 15 psikoeğitim ve 30 kontrol grubu olmak üzere şizofreni tanılı bireylerin bakım vericileri oluşturdu (n=60). Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu (EK-2), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) (EK-3), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) (EK-4), Katılımcı Deneyim Formu (KDF) (EK-5), Deneyim Sonrası Stres Değerlendirme Anketi (DSSDA) (EK-6), Ev Uygulaması Not Formu (EK-7) ile toplandı. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Normal dağılıma uygun ölçüm değerleri için“ANOVA”test (F-tablo değeri),“Repeated Measures”test (F-tablo değeri), normal dağılıma uygun olmayan ölçüm değerleri için Kruskal-Wallis H“ test (χ2-tablo değeri), ”Friedman“ test (χ2-tablo değeri) yöntemi kullanılmıştır. İki nitel değişkenin birbiriyle ilişkilerinin incelenmesinde ”Pearson-χ2“, normal dağılıma sahip olmayan iki nicel değişkenin ilişkilerinin incelenmesinde ”Spearman" korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a randomized control group, experimental research design in order to determine the effects of mindfulness-based training on stress perception and well-being in caregivers of individuals diagnosed with schizophrenia. The research data were collected at the Community Mental Health Center affiliated with a Training and Research Hospital in Istanbul between 15 September 2022 and 01 February 2023. The sample of the study consisted of caregivers of individuals diagnosed with schizophrenia, 15 in the intervention group, 15 in the psychoeducation group, and 30 in the control group (n=60). The study data were collected using the Personal Information Form (APP-2), Perceived Stress Scale (PSS) (APP-3), Psychological Well-Being Scale (PWS) (APP-4), Participant Experience Form (PEF) (APP-5), Post-Experience Stress Assessment Questionnaire (PSSQ) (APP-6), and Home Application Note Form (APP-7). Frequency tables and descriptive statistics were used in the interpretation of the findings. For measurement values suitable for normal distribution,“ANOVA”test (F-table value),“Repeated Measures”test (F-table value), for measurement values not suitable for normal distribution, Kruskal-Wallis H“ test (χ2-table value), ”Friedman“ test (χ2-table value) method was used. ”Pearson-χ2“ was used to examine the relationships between two qualitative variables, and ”Spearman" correlation coefficient was used to examine the relationships between two quantitative variables not having normal distribution.