Klasik gitar öğretiminde rahat çalma yaklaşımına yönelik hazırlanan öğretim programı tasarısı ve değerlendirilmesi
Design and evaluation of a course program designed for a playing ease approach in classical guitar teaching
  1. Tez No: 960536
  2. Yazar: HÜSEYİN YEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dalları, lisans düzeyi bireysel çalgı gitar dersi için kullanılmak üzere“Rahat çalma yaklaşımı”ekseninde bir öğretim programı hazırlamak ve uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla program hazırlama ve değerlendirme süreçlerine ilişkin nitel bir çalışma olup; öğretim programı geliştirme modelinde yürütülmüştür. Konuya ilişkin ihtiyaç analizine yönelik olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile uzmanlardan ön görüş alınmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Ardından 14 haftalık çok boyutlu çağdaş öğretim programı taslağı hazırlanmış ve her boyuta yönelik değerlendirmeleri alınmıştır. Öğretim elemanlarının değerlendirmeleri sonucunda, öğretim programı 4 ünite, 14 konu ve 47 kazanımdan oluşacak biçimde son şeklini almıştır. Hazırlanan gitar öğretim programının ölçme ve değerlendirme boyutu için ise ayrıca Dereceli Puanlama Anahtarı geliştirilmiş olup alan uzmanları görüşleri çerçevesinde ölçme aracının güvenilirlik ve geçerliliği sınanmıştır. Araştırma sonucunda; hazırlanan Bireysel Çalgı Gitar Dersi'ne ilişkin öğretim programı tasarısı ve ölçme değerlendirme aracı büyük ölçüde uygulanabilir bulunmuş olup programın içerik kazanım ve etkinlik durumları açısından alana katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte hazırlanan taslak programın uygulamaya dönük olarak da sınanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop and evaluate a curriculum based on the“Comfortable Playing Approach”for undergraduate individual instrument guitar lessons in music education departments of education faculties, drawing on expert opinions. Therefore, this is a qualitative study of the program preparation and evaluation processes, conducted using a curriculum development model. For a needs assessment, preliminary opinions were obtained from experts using a semi-structured interview form and analyzed using content analysis. A 14-week, multidimensional, contemporary curriculum was then drafted, and evaluations were conducted for each dimension.Following faculty evaluations, the curriculum was finalized, consisting of four units, 14 topics, and 47 learning outcomes. A rubric was also developed for the measurement and evaluation aspects of the guitar curriculum, and the reliability and validity of the measurement tool were tested based on the opinions of field experts. The research concluded that the curriculum design and measurement and evaluation tool for the Individual Guitar Lesson were largely applicable and would contribute to the field in terms of content, learning outcomes, and effectiveness. Furthermore, it was recommended that the draft curriculum be tested in practice.