Raylı sistemlerde bakım ürünlerini tedarik zinciri için iki aşamalı stokastik modelleme yaklaşımı
Two-stage stochastic modeling approach for maintenance products supply chain in rail transportation systems
  1. Tez No: 960573
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ÇEKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında firmaların sektördeki konumlarını koruyabilmeleri ve daha ileriye taşıyabilmeleri için, tedarik zinciri kapsamında yer alan maliyet, fiyat ve talep gibi değişkenlere yönelik dikkatli ve sistematik analizler yapması büyük önem taşımaktadır. Ancak müşteri taleplerindeki değişkenlik, fiyat dalgalanmaları ve iş gücü gibi faktörlerdeki belirsizlikler, geleceğe yönelik kesin tahminlerde bulunmayı oldukça güçleştirmektedir. Tahminleme süreçlerinde yapılacak küçük hatalar, firmalar açısından ciddi maliyet ve itibar kaybına yol açabilir. Bu tür belirsizliklerin hâkim olduğu durumlarda klasik lineer programlama teknikleri yetersiz kalmakta; bu nedenle stokastik programlama yaklaşımları ön plana çıkmaktadır. Güvenilir bir stokastik programlama modeli geliştirildiğinde hem maliyetlerin düşürülmesi hem de müşteri memnuniyetinin artırılması açısından olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Firmalar sürdürülebilirliklerini sağlamak adına bu tür belirsizlikleri içeren analizlere giderek daha fazla önem vermektedir. Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetimi alanında stokastik programlama tekniklerinin kullanıldığı akademik çalışmaların incelendiği bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve çeşitli veri tabanlarında yer alan, belirli kriterlere uygun akademik yayınlar değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında, raylı sistem araçlarının kullanıldığı bir kurumda, özellikle bakım dönemlerinde ihtiyaç duyulan ve operasyonel açıdan kritik öneme sahip 20 farklı malzemenin tedarik planlamasına yönelik bir stokastik programlama modeli önerilmiştir. Öncelikle, ilgili problem için deterministik bir model geliştirilmiş ve çözüm analizleri yapılmıştır. Ardından, talep parametresinin belirsizlik taşıdığı varsayımıyla iki aşamalı stokastik bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda, deterministik ve stokastik modelden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, belirsizliğin karar verme sürecine etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive environment, it is essential for companies to conduct careful and systematic analyses of factors such as costs, prices, and demand within their supply chains in order to maintain and strengthen their positions in the market. However, due to uncertainties in customer demands, price fluctuations, and workforce availability, making accurate predictions becomes significantly challenging. Even minor errors in forecasting processes can lead to substantial financial losses and damage to a company's reputation. In the presence of such uncertainties, classical linear programming techniques become insufficient, making stochastic programming approaches more suitable. When a reliable stochastic programming model is established, it can lead to considerable improvements in both cost efficiency and customer satisfaction. Therefore, companies increasingly prioritize addressing uncertainty in their strategic planning to ensure sustainability. This study presents a literature review of research in which stochastic programming techniques have been applied in the field of supply chain management. In this review, academic articles that meet specific criteria are selected from different databases. Furthermore, the study proposes a stochastic programming model for the procurement planning of 20 different critical materials used particularly during maintenance periods in an institution operating with rail system vehicles. Initially, a deterministic model was formulated and solved for the problem. Following this, a two-stage stochastic model was developed by incorporating uncertainty into the demand parameter. At the end of the study, the results obtained from the deterministic model were compared with those from the stochastic model, and the impact of uncertainty on the decision-making process was analyzed.