Pediatrik akut miyokarditte sistemik inflamatuar indeks ile kardiyak enzimler arasındaki ilişki ve kısa dönem prognozuna etkisinin değerlendirilmesi: Retrospektif, tek merkez çalışması
Evaluation of the relationship between systemic inflammatory index and cardiac enzymes and its impact on short-term prognosis in pediatric acute myocarditis: A retrospective, single-center study
- Tez No: 960576
- Danışmanlar: DR. MEHMET DENİZ ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda pediatrik miyokarditte erkek cinsiyet ve adölesan yaş grubunda klinik şüphenin daha yüksek tutulması gerektiği görüldü. SII, kolay hesaplanabilen bir parametre olarak risk belirleme ve takipte yararlı görünmekle birlikte, eşik değerlerinin daha geniş çalışmalarla belirlenmesi önemlidir. Troponin ve CK-MB'nin seyri hastalık şiddeti ve prognozu açısından dikkate alınmalı; özellikle yüksek CK-MB düzeyleri uzun yatış ve destek ihtiyacı ile ilişkilidir. EF ve kapak yetersizlikleri çoğunlukla iyi seyretse de disfonksiyon saptanan hastalar yakın izlenmelidir. Tedavide ibuprofen dikkatle değerlendirilmelidir; seçilmiş olgularda IVIG ve kortikosteroid kullanılabilir. Tanıda ileri görüntüleme yöntemleri olanaklar çerçevesinde düşünülmeli, prodromal viral enfeksiyon öyküsü mutlaka sorgulanmalıdır. Sonuç olarak, SII ve diğer biyobelirteçlerin standardizasyonu için çok merkezli, prospektif çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Our findings suggest that in pediatric myocarditis, greater clinical vigilance is warranted in male and adolescent patients. SII appears to be a useful, inexpensive marker for risk stratification and monitoring, but threshold values should be defined in larger studies. The course of troponin and CK-MB should be carefully monitored, as elevated CK-MB is associated with longer hospitalization and greater need for support. While EF and valvular insufficiencies are generally favorable, patients with dysfunction should be closely followed. Ibuprofen should be used cautiously; IVIG and corticosteroids may be considered in selected cases. Advanced imaging modalities should be utilized when feasible, and a history of prodromal viral illness should always be sought. In conclusion, multicenter, prospective studies are necessary to standardize SII and other biomarkers in this context.