Transteoretik model ve motivasyonel görüşme temelli müdahale programının hemşirelik öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve uyku kalitesi düzeylerine etkisi
The effect of transtheoretic model and motivational intervention based intervention program on smartphone addiction and sleep quality levels in nursing students
- Tez No: 960597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KOCATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ön test-son test randomize kontrollü deneysel tipte olan araştırma, transteoretik model ve motivasyonel görüşme temelli müdahale programının hemşirelik öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve uyku kalitesi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini, Aksaray Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 534 öğrenci, örneklemini ise Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form'dan 30 ve üzeri puan alan, en az bir yıldır akıllı telefon kullanan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 80 öğrenci (müdahale ve kontrol gruplarının her birinde 40 öğrenci olmak üzere) oluşturmuştur. Müdahale grubuna transteoretik model temelli motivasyonel görüşmeler (altı oturumdan oluşan bireysel ve yüz yüze görüşmeler) gerçekleştirilmiş olup kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Değişim Aşamalarının Sınıflandırılması Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 27 paket programında tanımlayıcı testler (yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, min-max değerleri), Ki-kare testi, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın ön test verilerinde müdahale grubunda Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form puan ortalamaları 40.92±6.55, kontrol grubunda ise 40.58±6.69'dir ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.743).
Özet (Çeviri)
This pre-test-post-test randomized controlled experimental study was conducted to determine the effects of a transtheoretical model and motivational interviewing-based intervention program on smartphone addiction and sleep quality levels in nursing students. The research universe consisted of 534 students studying at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Aksaray University, and the sample consisted of 80 students (40 students in each of the intervention and control groups) who scored 30 and above on the Smartphone Addiction Scale-Short Form, used smartphones for at least one year, and agreed to participate in the research. Transtheoretical model-based motivational interviews (individual and face-to-face interviews consisting of six sessions) were conducted with the intervention group, and no intervention was made with the control group. Data for the study were collected through the Personal Information Form, Smartphone Addiction Scale-Short Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, and Stages of Change Classification Scale. Data were analysed using descriptive tests (percentage, arithmetic mean, standard deviation, min-max values), Chi-square test, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test in the SPSS 27 package program. In the pre-test data of the study, the mean scores of the Smartphone Addiction Scale-Short Form were 40.92±6.55 in the intervention group and 40.58±6.69 in the control group, and no statistically significant difference was found (p=0.743).