Alüminyum alaşımlı elektrik motor kapaklarının yüksek basınçlı dökümünde yolluk ve proses optimizasyonu
Gating system and process optimization of aluminum alloy electric motor covers in high pressure die casting
- Tez No: 960599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, yüksek basınçlı döküm yöntemi ile üretilen ve üretim sürecinde döküm hatalarının gözlemlendiği elektrik motoru kapaklarının üretim kalitesini artırmak amacıyla yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmaları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle eski tasarımda sıklıkla karşılaşılan ve parçanın göbek kısmında oluşan çekinti porozitesi problemi, parçanın mekanik özelliklerini olumsuz yönde etkilemiş, bu da ürün ömrünün kısalmasına ve kullanım sırasında güvenilirlik sorunlarına neden olmuştur. Bu problemleri gidermek amacıyla süreçte kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Proses parametrelerinin yeniden değerlendirilmesinin yanı sıra, yolluk tasarımında yapılan değişiklikler, hava cepleri düzenlemeleri, chilvent eklemeleri ve kalıp içerisindeki soğutma sisteminin optimize edilmesi gibi çok yönlü iyileştirmelere gidilmiştir. Bu teknik düzenlemeler, döküm esnasındaki metal akışının daha dengeli hale gelmesini, hava tahliyesinin daha etkin bir şekilde sağlanmasını ve sıcaklık dağılımının daha homojen olmasını mümkün kılmıştır. Yapılan bu çalışmaların etkinliği, döküm simülasyon programı MagmaSoft yazılımı ile yapılan analizler sayesinde somut verilerle desteklenmiş ve iyileştirmelerin başarısı doğrulanmıştır. Simülasyon sonuçları, önceki tasarımlarda gözlemlenen sıcak bölgeler, akış bozuklukları ve gaz hapsolması gibi problemlerin yeni tasarım ve prosesle büyük ölçüde giderildiğini ortaya koymuştur. Bu optimizasyonlar uygulamaya alınmış gerekli revizyonlar gerçekleştirilmiştir. Sahada uygulanması sonucunda yapılan kalite kontrollerinde de olumlu sonuçlar elde edilmiş; hem ürün kalitesinde artış sağlanmış hem de hurda oranı önemli ölçüde düşürülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma döküm süreçlerinde yapılan teknik revizyonların, nihai ürünün dayanıklılığı, güvenilirliği ve üretim verimliliği üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, benzer üretim süreçlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the improvement and optimization efforts aimed at enhancing the production quality of electric motor covers manufactured through high pressure die casting where casting defects were observed during the production process are discussed in detail. In particular, the shrinkage porosity issue frequently encountered in the hub area of the previous design had an adverse effect on the mechanical properties of the part, resulting in a shortened product lifespan and reliability issues during use. To address these problems, a comprehensive analysis of the process was conducted. In addition to re-evaluating the process parameters, multifaceted improvements were implemented, including modifications to the gating system design, adjustments to air vents, the addition of chill vents, and the optimization of the cooling system within the mold. These technical modifications enabled more balanced metal flow during casting, more effective air evacuation, and a more homogeneous temperature distribution. The effectiveness of these improvements was supported by concrete data through analyses conducted using MagmaSoft casting simulation software. The simulation results demonstrated that issues such as hot spots, flow disturbances, and gas entrapment observed in the previous designs were significantly mitigated with the new design and process. These optimizations were subsequently implemented, and the necessary revisions were carried out. Quality inspections following the field application yielded positive results, showing improvements in product quality and a significant reduction in scrap rate. In conclusion, this study highlights the positive impact of technical revisions in casting processes on the durability, reliability, and production efficiency of the final product. In this context, it serves as a guiding reference for addressing similar issues encountered in comparable manufacturing processes.