Afet müdahale eğitiminin acil servis hemşirelerinin afet farkındalığı ve temel yetkinlikler düzeyine etkisi
The impact of disaster response training on the disaster awareness and basic competency levels of emergency service nurses
  1. Tez No: 960604
  2. Yazar: MERAL KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma hemşirelerin afet farkındalığı ve temel afet yetkinliklerini değerlendirmek için 'Hemşirelerde Afet Farkındalığı ve Yetkinlik Ölçeği'nin geliştirilmesi ve afet müdahale eğitim programının acil servis hemşirelerinin afet farkındalığı ve temel afet yetkinlik düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın birinci aşaması metodolojik, ikinci aşaması ise ön test son test yarı deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini birinci aşama için Sağlık Bakanlığına bağlı iki devlet hastanesi ve bir üniversite hastanesinde çalışan 400 hemşire, ikinci aşamada ise aynı hastanelerin acil servislerinde çalışan otuz hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri Eylül 2022- Kasım 2024 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu ve Hemşirelerde Afet Farkındalığı ve Yetkinlik Ölçeği (HAFYÖ) ile toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında HAFYÖ geliştirilmiş, ikinci aşamada ise örnekleme alınan acil hemşirelerine“Afet Müdahale Eğitim Programı”kapsamında afet müdahale eğitimi verilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statiscal Packegefor Social Sciences) 23.0 ve AMOS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), geçerlik ve güvenirlik çalışması analizleri (CVI, AFA, DFA, Cronbach Alfa Katsayısı, test tekrar test güvenilirliği), bağımlı gruplarda t-testi, Wilcoxon İşaret testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Birinci aşamada 26 madde ve altı alt boyuttan (hazırlık ve planlama, iletişim, güvenlik ve emniyet, değerlendirme, müdahale ve iyileştirme) oluşan HAFYÖ geliştirilmiş ve ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu kabul edilmiştir. İkinci aşamada acil hemşirelerine afet müdahale eğitimi verilmiş ve eğitim programı öncesi ve sonrası afet farkındalığı ve afet hemşireliği temel yetkinlikleri toplam puan ortalamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate nurses' disaster awareness and basic disaster competences by developing the 'Disaster Awareness and Competency Scale for Nursing' and to determine the effect of the disaster intervention training program on the disaster awareness and basic disaster competency levels of emergency department nurses. The research, which was carried out in two phases, had the first phase as methodological and the second phase as a quasi-experimental study with pre-test and post-test design. The sample for the research consisted of 400 nurses working in two state hospitals and one university hospital under the Ministry of Health for the first phase and thirty nurses working in the emergency departments of the same hospitals for the second phase. The research data were collected between September 2022 and November 2024 using the Personal Information Form and the Nurses Disaster Awareness and Competency Scale for (NDACS). In the first phase of the research NDACS was developed and in the second phase, disaster intervention training was provided to emergency nurses selected for sampling within the framework of the“Disaster Response Training Program”. The data obtained from the research were analyzed using Statiscal Package for Social Sciences (SPSS) 23.0 and AMOS 21.0 software. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standart deviation), validity and reliability analysis (CVI, AFA, DFA, Cronbach Alfa Coefficient, Test-retest reliability), t-test for dependent groups, Wilcoxon Signed-Rank Test, Pearson and Spearman correlation analysis and Shapiro-Wilk test were used in the analysis of the data. In the (NDACS) consisting of 26 items and six subdimensions (preparation and planing, communication, safety and security, assessment, intervention and improvement) was developed and it was accepted that the scale is a valid and reliable measurement tool. In the second phase emergency nurses were given disaster response training and the total average scores of disaster awareness and basic competencies in disaster nursing before and after the training program were compared.