Sazan balığı (Cyprınus carpıo) pullarından kitosan ekstraksiyonu, fizikokimyasal karakterizasyonu ve kullanım potansiyelinin belirlenmesi
Extraction of chitosan from carp (Cyprinus carpio) scales, its physicochemical characterization and determination of its use potential
  1. Tez No: 960619
  2. Yazar: AYNUR AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİL ERTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küresel düzeyde balık üretiminin, 179 milyon tondan fazla olduğu, bununla beraber su ürünleri işleme tesislerinde, işlenecek ürünün %50 ila %80'inin organik katı atık olarak, birçok çevre kirliliğine sebep olduğu bilinmektedir. Değerlendirmeye alınmayan insan sağlığını tehdit eden bu atıkları, sürdürülebilir bir gelecek için katma değerli ürün kaynağı olarak kullanmak önem teşkil etmektedir. Bu kapsamda su ürünleri atıklarından ayrıştırılan, sazan balığı (Cyprinus carpio) pullarının, kitosan kaynağı olarak kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi amacı ile yapılan bu çalışmada, C. carpio pulları yerel halk balık çarşısından temin edilerek, diğer organik atıklardan temizlenmiş, protein ve minerallerden arındırılarak, elde edilen kitinin deasetilasyonu ile kitosan eldesi sağlanmıştır. C. carpio pullarından elde edilen kitosanın fiziko-kimyal özellikleri, FT-IR, XRD ve SEM kullanılarak analiz edilmiştir. Kitosanın verimi %2,5, deasetilasyon derecesi %76,85, pulların protein içeriği %76,75, pulların mineral içeriği %20,50, ve kitosanın β formda olduğu belirlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda C. carpio'dan elde edilen kitosanın hangi alanlar için potansiyel ürün olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that global fish production is more than 179 million tons, however, 50% to 80% of the product to be processed in aquaculture processing plants is organic solid waste, causing many environmental pollutions. It is important to use these wastes that are not evaluated and threaten human health as a source of value-added products for a sustainable future. In this context, this study was conducted to evaluate the potential of carp fish (Cyprinus carpio) scales separated from aquaculture wastes as a source of chitosan. C. carpio scales were obtained from the local fish market, cleaned from other organic wastes, purified from proteins and minerals, and chitosan was obtained by deacetylation of the obtained chitin. The physico-chemical properties of chitosan obtained from C. carpio scales were analyzed using FT-IR, XRD and SEM. It was determined that the yield of chitosan was 2.5%, the degree of deacetylation was 76.85%, the protein content of the flakes was 76.75%, the mineral content of the flakes was 20.50%, and the chitosan was in β form. In line with these data, it was evaluated for which areas chitosan obtained from C. carpio could be a potential product.