Ergenlerde algılanan helikopter ebeveyn tutumu ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişki
The relationship between perceived helicopter parental attitude with trait anger and anger expression styles in adolescents
- Tez No: 960627
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, ergenlerde algılanan helikopter ebeveyn tutumu ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel araştırma olarak yapıldı. Çalışma, 01.09.2023-31.12.2023 tarihleri arasında Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 4 lisede 13-18 yaş aralığını kapsayan 365 ergen ile yürütüldü. Araştırmaya başlamadan önce Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yozgat Bozok Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'ndan izin alındı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği kullanıldı. Çalışmada ergenlerin, annelerinden ve babalarından algıladıkları helikopter ebeveyn tutum puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Ergenlerin, en fazla etik ve ahlaki konular ile akademik ve okul yaşamı konularında ebeveynlerinden helikopter tutum algıladığı saptandı. Erkek ergenlerin, annelerini ve babalarını kız ergenlere göre daha fazla helikopter ebeveyn olarak algıladıkları bulundu. Çalışmada 9.ve 10. sınıfa giden ergenlerin, 11 ve 12.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the relationship with perceived helicopter parental attitude and trait anger and anger expression styles in adolescents. The study was conducted between 01.09.2023-31.12.2023 with 365 adolescents between the ages of 13-18 in 4 high schools affiliated to Yozgat Provincial Directorate of National Education. Before starting the study, permission was obtained from Yozgat Provincial Directorate of National Education and Yozgat Bozok University Social and Human Sciences Ethics Committee. Personal Information Form, Perceived Helicopter Parent Attitude Scale, Trait Anger and Anger Expression Scale were used to collect the data. In the study, it was determined that the mean helicopter parental attitude scores of adolescents perceived from their mothers and fathers were at a moderate level. It was determined that adolescents perceived helicopter attitudes from their parents mostly in ethical and moral issues and academic and school life. It was found that male adolescents perceived their mothers and fathers as helicopter parents more than female adolescents.