Erişkin arındırma merkezine başvuran bireylerin stresle baş etme ve öfke ifade tarzlarının değerlendirilmesi
Evaluation of stress coping and anger expression styles of individuals applying to adult decontamination center
- Tez No: 960632
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, Erişkin Arındırma Merkezine başvuran bireylerin stresle baş etme ve öfke ifade tarzlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı araştırma tipinde yapılan çalışmanın örneklemini, Sivas Devlet Hastanesi Erişkin Arındırma Merkezi polikliniğine başvuran 168 alkol ve madde bağımlılığı olan birey oluşturdu. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Sürekli Öfke- Öfke İfade Tarzları Ölçeği (SÖÖİTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Dunn's Testi, korelasyon analizi ve forward yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the stress coping and anger expression styles of individuals applying to the Adult Detoxification Center. The study, conducted as descriptive research, included 168 individuals with alcohol and substance dependence who applied to the Adult Detoxification Center outpatient clinic at Sivas State Hospital. Data were collected using the Personal Information Form, the Stress Coping Styles Scale (SBTÖ), and the Trait Anger-Anger Expression Styles Scale (SÖÖİTÖ). In the statistical analysis of the data, the Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test, Dunn's Test, correlation analysis, and forward method were used.