Determination of serum miRNA-124 expression levels before and after sedation in patients receiving intravenous ketamine
İntravenöz ketamin ile prosedürel sedasyon uygulanan hastalarda sedasyon öncesi ve sonrasında serum miRNA-124 ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 960633
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Moleküler Tıp, Anesthesiology and Reanimation, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, prosedürel sedo-analjeziyle cerrahi yapılacak hastalarda ketaminin miRNA-124 ekspresyonu ve SOCS3 protein üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Ketamin sitokin düzeylerini azaltarak, santral sinir sistemi dahil, tüm vücutta inflamatuar yanıtı düzenler. SOCS3 proteinse, proinflamatuar sitokinlerin etkisini baskılayarak, vücudun inflamasyona aşırı yanıt vermesini önlemeye yardımcı olur, immün homeostazı sağlar. Ketamin'in inflamasyonu azaltma yeteneği, SOCS3 protein ekspresyonuyla ilişkili olabilir. Çalışmamızda, 20 hastadan toplam 40 serum örneği çalışılmıştır. Ortalama SOCS3 serum protein düzeyleri ketamin sonrasında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p= 0,1) 2,18 kat artış göstermiştir. Ortalama miRNA-124 serum ekspresyon (2^(-ΔΔCT)) düzeyleri, ketamin uygulamasından sonra alınan örneklerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır; bu artış 9,2 kattır (p=0,0172).
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to show the effects of intravenous ketamine on miRNA-124 and SOCS3 protein expression in subjects undergoing surgical procedures under sedoanalgesia. Ketamine modulates inflammation by reducing inflammatory cytokines, including in the central nervous system. By suppressing the effects of pro-inflammatory cytokines, SOCS3 helps prevent the excessive response to inflammation, therefore maintaining immune homeostasis. Ketamine's ability to reduce inflammation may be partly linked to SOCS3 expression. Blood samples were collected from 20 patients before and after ketamine administration, therefore 40 serum samples analysed. Although no difference was found between the SOCS3 values before and after ketamine administration, the average SOCS3 increased by 2.18 times after ketamine application. On the other hand, a significant difference was found between the miRNA-124 (2^(-ΔΔCT)) values before and after the ketamine (p=0.0172), with the average miRNA-124 increasing by 9.2 times after the ketamine treatment. Sensitivity and specificity calculations for various cut-off values of miRNA-124 expression(2^(-ΔΔCT)) for predicting before and after ketamine treatment status, and the optimum cutoff value for miRNA-124 are presented in Table 4.