Alkol kullanım bozukluğu olan erkek bireylerde uygulanan psikoeğitimlerin sıkıntıya dayanma kapasitelerine ve tedavi motivasyonlarına etkisi
The effect of psychoeducational interventions on distress tolerance and treatment motivation in male individuals with alcohol use disorder
- Tez No: 953477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkol kullanım bozukluğu (AKB) tanısı almış erkek bireylerin tedavi motivasyonu ve sıkıntıya dayanma kapasitelerinin, erişkin arındırma merkezinde uygulanan SAMBA psikoeğitim programı öncesi ve sonrasında anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Ayrıca tedavi motivasyonu ile sıkıntıya dayanma kapasitesi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırma, zayıf deneysel desen türlerinden biri olan tek gruplu ön test-son test modeli ile yürütülmüştür. Katılımcılar, İstanbul'daki bir erişkin arındırma merkezinde tedavi görmekte olan ve alkol kullanım bozukluğu tanısı konmuş 34 erkek bireyden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) ve Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ) kullanılmıştır. Betimleyici istatistik sonuçlarına göre, ön test ve son test uygulamaları arasında tüm alt boyutlarda ortalama puanlar artış göstermiştir. Ayrıca, tedavi güvensizliği puanlarında anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, SAMBA psikoeğitim programının AKB olan bireylerin tedaviye yönelik içsel motivasyonlarını artırdığını, yardım arama eğilimlerini güçlendirdiğini ve sıkıntıya dayanma becerilerini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçları, bağımlılık tedavilerinde psikoeğitim temelli yaklaşımların önemini vurgulamakta ve çok boyutlu müdahalelerin etkinliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant difference in treatment motivation and distress tolerance levels of male individuals diagnosed with Alcohol Use Disorder (AUD) before and after the SAMBA psychoeducation program implemented in an adult detoxification center. In addition, the relationship between treatment motivation and distress tolerance was investigated. The research was conducted using a weak experimental design, specifically a single-group pretest-posttest model. The sample consisted of 34 male patients receiving inpatient treatment for AUD at a detoxification center in Istanbul. Data were collected using the Treatment Motivation Questionnaire (TMQ) and the Distress Tolerance Scale (DTS). Descriptive statistics showed an increase in mean scores in all subscales after the intervention. Additionally, a significant decrease in treatment distrust scores was found. These findings indicate that the SAMBA psychoeducation program significantly enhances internal motivation, help-seeking behaviors, and distress tolerance skills among individuals with AUD. The results emphasize the effectiveness of multidimensional, psychoeducation-based interventions in the treatment of substance use disorders.