Öğrencilerin beden eğitimi dersinde karşılaşmış oldukları zorbalık davranışları ile derse katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students' bullyingbehaviors encountered in physical education lessonsand their participation motivations
  1. Tez No: 960634
  2. Yazar: MERYEM TANRIVERDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim kademesindeki öğrencilerin beden eğitimi dersinde karşılaşmış oldukları zorbalık davranışları ile derse katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda; araştırma grubu olarak Sivas'ta bulunan Anadolu liseleri ve Spor lisesinde herhangi bir sınıf düzeyinde öğrenimine devam eden, araştırmaya gönüllü olarak katılan 312 öğrenci belirlenmiştir. Araştırmanın modelini oluşturan betimsel yöntem araştırılması gerektiği düşünülen katılım motivasyonu problemine şiddet ve kaba gücün ne kadar sebep olduğunu ortaya koymaya yöneliktir. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak 3 ölçek kullanılmıştır; birincisi araştırmacı tarafından hazırlanan ve 5 maddeden oluşan“Kişisel Bilgi Formu”dur. İkincisi Çınkır ve Kepenekçi (2003) tarafından geliştirilen ve 19 maddeden oluşan“Şiddet ve Kaba Güç Ölçeği”dir. Ölçek, 5'li likert tipindedir. Üçüncüsü ve son ölçek olarak da Demir ve Cicioğlu (2023) tarafından geliştirilen ve 13 maddeden oluşan“Beden Eğitimi ve Spor Dersi Katılım Motivasyonu Ölçeği”dir. 5'li likert tipindedir. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 25 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan katılımcıların demografik özelliklerine göre şiddet türlerine maruz kalma ortalamaları ve motivasyon düzeylerini karşılaştırmak için bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Bireylerin beden eğitimi dersine katılımları ile şiddet ve kaba güce maruz kalma durumları arasındaki doğrusal ilişkiyi ölçmek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin beden eğitimi dersine katılımı ile şiddet ve kaba güce maruz kalma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Beden eğitimi dersinde karşılaşılan akran zorbalığının derse katılım motivasyonu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada bireylerin şiddet ve kaba güce maruz kalmasının, beden eğitimi dersine katılım motivasyonu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between bullying behaviors encountered by secondary school students in physical education classes and their motivation to participate in the class. In this context, 312 students who continue their education at any grade level in Anatolian High Schools and Sports High Schools in Sivas and who voluntarily participated in the study were determined as the research group. The descriptive method that constitutes the model of the research is aimed at revealing the extent to which violence and brute force cause the participation motivation problem that is thought to need to be investigated. Data were obtained through a survey. 3 scales were used as data collection tools; the first is the“Personal Information Form”prepared by the researcher and consisting of 5 items. The second is the“Violence and Brute Force Scale”developed by Çınkır and Kepenekçi (2003) and consisting of 19 items. The scale is a 5-point Likert type. The third and last scale is the“Physical Education and Sports Class Participation Motivation Scale”, which was developed by Demir and Cicioğlu (2023) and consists of 13 items. It is a 5-point Likert type. In the analysis of the research, descriptive statistics were made in terms of variables, percentage (%), frequency, and mean values using the IBM SPSS 25 Package program. On the other hand, independent groups t-test was used to compare the averages of exposure to violence types and motivation levels according to the demographic characteristics of the participants. Pearson correlation test was used to measure the linear relationship between the participation of individuals in physical education class and their exposure to violence and brute force. There is no statistically significant relationship between the participation of individuals in physical education class and exposure to violence and brute force. Simple linear regression analysis was conducted to examine the effect of peer bullying encountered in physical education class on motivation to participate in the class. In the study, it was determined that individuals' exposure to violence and brute force did not have a significant effect on motivation to participate in physical education class.