Kronik boyun ağrılı bireylerde egzersiz eğitimi ve sanal gerçeklik uygulamasının özürlülük, ağrı ve eklem pozisyon hissi üzerine etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of exercise training and virtual reality on disability, pain, and joint position sense in individuals with chronic neck pain: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 960635
  2. Yazar: ECENUR ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZDİNÇLER, PROF. DR. ÖZDEN ÖZYEMİŞCİ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı, kronik boyun ağrısı (KBA) olan bireylerde, boyun egzersizlerine ek olarak uygulanan sanal gerçeklik (SG) temelli müdahalenin; özürlülük, ağrı, eklem pozisyon hissi hatası (EPHH), eklem hareket açıklığı (EHA), basınç ağrı eşiği (BAE), kinezyofobi ve uyku üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya katılan 20-45 yaş arasındaki 46 kadın hasta, rastgele olarak SG grubu (n=23) ve kontrol grubu (n=23) olmak üzere iki gruba ayrıldı. SG grubuna, 20 dakikalık boyun egzersizlerine ek olarak 20 dakika SG gözlüğüyle egzersiz uygulandı. Kontrol grubuna ise yalnızca 40 dakika boyun egzersizleri uygulandı. Gruplara haftada 2 gün olmak üzere toplam 8 hafta süreyle uygulama yapıldı. Değerlendirmelerde, EHA ve EPHH CROM (cervical range of motion) cihazı ile; BAE algometre ile ölçüldü. Ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS), özürlülük düzeyi Boyun Özürlülük Anketi (BÖA) ve Bournemouth Boyun Anketi (BBA), kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of a virtual reality (VR)-based intervention, applied in addition to neck exercises program, on disability, pain, joint position sense error (JPSE), range of motion (ROM), pressure pain threshold (PPT), kinesiophobia, and sleep in individuals with chronic neck pain (CNP). Forty-six female patients aged between 20 and 45 who participated in the study were randomly divided into two groups: the VR group (n=23) and the control group (n=23). The VR group performed 20 minutes of neck exercises plus 20 minutes of VR-based exercise, while the control group completed 40 minutes of neck exercises. Both groups participated in the intervention twice a week for a total of 8 weeks. ROM and JPSE were assessed using a CROM (cervical range of motion) device, and PPT with an algometer. Pain was measured with the Visual Analog Scale (VAS); disability with the Neck Disability Index (NDI) and Neck Bournemouth Questionnaire (NBQ); kinesiophobia with the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK); and sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).