Diyabetik periferik nöropatiye bağlı ayak-ayak bileği amputasyonu geçiren hastalarda preoperatif core kas enduransının postoperatif gövde salınımı ve denge ile ilişkisi
The relationship between preoperative core muscle endurance and postoperative trunk sway and balance in patients undergoing foot-ankle amputation due to diabetic peripheral neuropathy
- Tez No: 960636
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı, DPN'ye bağlı, planlı, ayak-ayak bileği amputasyonu geçiren hastaların preoperatif dönemdeki core kas enduransları ile postoperatif dönemdeki gövde salınımları ve dengeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya preoperatif dönemde, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve DPN'ye bağlı amputasyon geçirecek olan 38 hasta katıldı. Hastaların fiziksel ve sosyodemografik bilgileri alındı. Preoperatif dönemde, kişilerin nöropati semptomları, vibrasyon, propriosepsiyon ve hafif dokunma- basınç duyuları değerlendirildi. Hem preoperatif dönemde hem de postoperatif dönemde hastaların dengeleri HUR SmartBalance 2031 cihazındaki Romberg Testi ve KST ile değerlendirildi. Ayrıca Kinovea yazılımı ile KST sırasındaki AP ve ML yer değiştirme mesafeleri de ölçüldü. Kişilerin gövde salınımları Physics Toolbox Sensor Suite uygulaması ile kaydedildi. Çalışmamızın sonucunda, gövde ekstansör kas enduransı ile preoperatif dönemdeki statik denge skoru arasında (r=0.344, p=0.035) ve postoperatif dönemdeki propriosepsiyon skoru arasında (r=0.465, p=0.022) anlamlı bir ilişki görüldü.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the relationship between core muscle endurance during the preoperative period and trunk sway and balance during the postoperative period in patients undergoing planned foot-ankle amputation due to diabetic peripheral neuropathy (DPN). Thirty-eight patients presenting to Gülhane Training and Research Hospital in the preoperative period and scheduled for amputation due to DPN participated in this study. The patients' physical and sociodemographic information was collected. During the preoperative period, we evaluated the patients' neuropathy symptoms, vibration, proprioception, and light touch-pressure sensations. The patients' balance was assessed preoperatively and postoperatively using the Romberg test and the LOS on the HUR SmartBalance 2031 device. Additionally, AP and ML displacement distances during the LOS were measured using Kinovea software. The patients' body sway was recorded using the Physics Toolbox Sensor Suite application. Our study revealed a significant relationship between core extensor muscle endurance and static balance scores in the preoperative period (r=0.344, p=0.035) and proprioception scores in the postoperative period (r=0.465, p=0.022). A moderate correlation was found between core flexor muscle endurance and Kinovea ML displacement distance in the postoperative period (r=0.415, p=0.049).