Spinal anestezi uygulanan gebelerde sezaryen doğum sırasında sanal gerçeklik uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of virtual reality application during cesarean delivery under spinal anesthesia in pregnant women
  1. Tez No: 960644
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada, spinal anestezi uygulanan gebelerde sezaryen doğum sırasında sanal gerçeklik uygulamasının doğum ağrısı, doğum kaygısı, doğum memnuniyeti, anne ve bebeğin bazı hemodinamik parametreleri üzerine etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Kasım 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin kadın doğum kliniğinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü güç analiziyle belirlenmiş, %10 kayıp payı göz önünde bulundurularak toplamda 60 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma müdahale grubunda 27, kontrol grubunda 28 gebe ile tamamlanmıştır. Veriler, Bireysel Bilgi Formu, Gebe İzlem Formu, Spielberger Süreklilik ve Durumluk Kaygı Envanteri, Görsel Ağrı Kıyaslama Ölçeği ve Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (Sezaryen Doğum) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubundaki gebelerin bazı tanıtıcı ve obstetrik özellikleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). İntraoperatif dönemde 0.–5. ve 16.–25. dakikalar arasında ağrı puan ortalamaları, sanal gerçeklik uygulanan müdahale grubunda anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p0.05). Durumluk kaygı puanları müdahale grubunda anlamlı düzeyde azalırken, kontrol grubunda artış göstermiştir (p0.05), bu da gebelerin genel kaygı düzeylerinin benzer olduğunu göstermektedir. Müdahale grubundaki doğum memnuniyet puanları, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Araştırma bulguları, sanal gerçeklik uygulamasının spinal anestezi altında sezaryen doğum yapan gebelerde ağrıyı ve kaygıyı azaltmada, annenin hemodinamik parametrelerini optimal düzeyde tutmada, doğum memnuniyetini artırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda, sanal gerçeklik teknolojisinin doğum sürecinde hemşirelik bakımı içerisinde yer alabilecek güvenli, etkili ve yenilikçi bir nonfarmakolojik müdahale aracı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effectiveness of virtual reality (VR), a non-pharmacological intervention, on labor pain, childbirth-related anxiety, maternal satisfaction, and selected maternal and neonatal hemodynamic parameters in pregnant women undergoing cesarean delivery under spinal anesthesia. Methods: This randomized controlled trial was conducted between November 2024 and March 2025 in the obstetrics clinic of a university hospital. The study was designed to assess the impact of VR during cesarean delivery on pain levels, anxiety, birth satisfaction, and neonatal Apgar scores in primiparous women receiving spinal anesthesia. Based on power analysis and with a 10% allowance for potential attrition, a total of 60 participants were enrolled. The final sample consisted of 27 women in the intervention group and 28 in the control group. Data were collected using the Individual Information Form, Pregnancy Diagnostic Form, Spielberger State-Trait Anxiety Inventory, Visual Analogue Scale (VAS), and the Maternal Satisfaction During Cesarean Birth Scale. Results: There were no statistically significant differences between the groups in terms of demographic and obstetric characteristics such as age, education level, and gestational week (p>0.05). The intervention group reported significantly lower pain scores during the 0.–5. and 16.–25 minute intraoperative intervals (p0.05). A significant interaction between time and group was found in terms of pain scores (p0.05), indicating similar baseline anxiety levels. Maternal satisfaction scores were significantly higher in the intervention group compared to the control group (p0.05). Conclusion: The findings of this study demonstrate that the use of virtual reality during cesarean delivery under spinal anesthesia is an effective method for reducing pain and anxiety, stabilizing maternal hemodynamic parameters, and enhancing maternal satisfaction, without adversely affecting neonatal Apgar scores. These results suggest that virtual reality technology can be safely and effectively integrated into nursing care as an innovative non-pharmacological intervention during childbirth.