Farklı esansiyel yağların İn Vitro ortamda antikanserojen ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of In Vitro anticarcinogenic and antimicrobial effects of different essential oils
- Tez No: 960648
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Onkoloji, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Lonicera caprifolium (bahçe hanımelisi), Juniperus drupacea (andız), Pelargonium graveolens (sardunya/ıtır), Rosemary officinalis (biberiye) ve Cymbopogon citratus (limon otu) Esansiyel yağlarının (EY) antimikrobiyal ve antikanser etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan Lonicera caprifolium (bahçe hanımelisi), Juniperus drupacea (andız), Pelargonium graveolens (sardunya/ıtır), Rosemary officinalis (biberiye) ve Cymbopogon citratus (limon otu) bitkilerinin esansiyel yağları ticari olarak temin edilmiştir. Bu çalışmada European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) tarafından kullanımı tavsiye edilen ve duyarlılık özellikleri bilinen“American Type Culture Collection”(ATCC) standart suşları arasından seçilmiş bakteriler kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan esansiyel yağlarının meme kanseri üzerine etkisini incelemek üzere insan meme kanseri MCF-7 hücre hattı kullanılmıştır. Toksik etkileri incelemek üzere L929 fare fibroblast hücre hattı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılacak insan epitel meme adenokarsinom (MCF-7) (ATCC® HTB-22™) hücre hattı ve L929 hücre hattı ATCC'den ticari olarak temin edilmiştir. Kullanılan esansiyel yağların Gram (+) bakterilerden; S. aureus (ATCC-43300), E. faecalis (ATCC-29212) ve E. faecalis (ATCC-51299); Gram (-) bakterilerden E. coli (ATCC-25922) ve P. aeruginosa (ATCC-27853) standart suşları üzerine antimikrobiyal aktivitesini test etmek için EUCAST' in standart disk difüzyon metodu kullanılmış ve sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle MIC (minimum inhibisyon konsantrasyonu) değerleri tespit edilmiştir. Kullanılan esansiyel yağların antikanser aktivitesinin test etmek için XTT hücre canlılık testi kullanılmıştır. Çalışmada yer alan 5 farklı bakteri suşuna 5 farklı EY 10-0,003 mg/ml (200-0,06 mg/ml) arasında değişen konsantrasyonlara uygulanmış ve elde edilen bulgular faklı bakteri izolatına ve farklı konsantrasyonlara bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Çalışılan bakteri suşları için MIC değerleri 100 ve >200 mg/ml aralığındadır. Çalışmada incelemiş olduğumuz esansiyel yağlar içerisinde antimikrobiyal açıdan en etkili EY R. officinalis olarak görülmüştür. ikinci en etkili yağ ise P. graveolens EY'dır. Genel olarak R. Officinalis, P. graveolens ve C. citratus EY'larının farklı bakteri suşları üzerine farklı düzeylerde antimikrobiyal etkileri bulunduğu gözlemlenmiştir. L. caprifolium ve J. drupacea EY'ları çalışmada kullandığımız hiçbir bakteriye antimikrobiyal etki göstermemiştir. Çalışmada yer alan MCF-7 ve L929 hücre hatlarına karşı 5 farklı EY 200- 1,562 μg/mL arasında değişen konsantrasyonlara uygulanmış ve elde edilen bulgular farklı konsantrasyonlara bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Elde edilen sonuçlarda % Canlılık grafikleri elde edilmiş ve IC50 değerleri hesaplanmıştır. Çalışmada incelemiş olduğumuz esansiyel yağlar içerisinde R. Officinalis, P. graveolens ve C. citratus EY'larının farklı düzeylerde antikanser etkileri olduğu gözlemlenmiştir. L. caprifolium ve J. drupacea EY'ları çalışmada kullandığımız MCF-7 hücresine karşı antikanser etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of investigating the antimicrobial and anticancer effects of the essential oils (EOs) of Lonicera caprifolium (honeysuckle), Juniperus drupacea (Syrian juniper), Pelargonium graveolens (geranium/rose geranium), Rosmarinus officinalis (rosemary), and Cymbopogon citratus (lemongrass). The essential oils of Lonicera caprifolium (honeysuckle), Juniperus drupacea (Syrian juniper), Pelargonium graveolens (geranium/rose geranium), Rosmarinus officinalis (rosemary), and Cymbopogon citratus (lemongrass) used in the study were commercially obtained. In this study, bacterial strains selected among the“American Type Culture Collection”(ATCC) standard strains, which are recommended for use by the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) and whose susceptibility characteristics are well-defined, were utilized. In order to investigate the effects of the essential oils used in the study on breast cancer, the human breast cancer MCF-7 cell line was employed. To examine their toxic effects, the L929 mouse fibroblast cell line was utilized. The human epithelial breast adenocarcinoma (MCF-7) (ATCC® HTB-22™) cell line and the L929 cell line to be used in the study were commercially obtained from ATCC. To test the antimicrobial activity of the essential oils used against Gram-positive bacteria S. aureus [ATCC-43300], E. faecalis [ATCC-29212] and E. faecalis [ATCC-51299] and Gram-negative bacteria E. coli [ATCC-25922] and P. aeruginosa [ATCC-27853] standard strains, the standard disk diffusion method recommended by EUCAST was applied, and the minimum inhibitory concentration (MIC) values were determined using the broth microdilution method. To evaluate the anticancer activity of the essential oils, the XTT cell viability assay was employed. In the study, five different essential oils (EOs) were applied to five different bacterial strains at concentrations ranging from 10 to 0.003 mg/ml (200-0,06 mg/ml), and the findings varied depending on the bacterial isolate and the concentration applied. For the bacterial strains tested, the MIC values were determined to be within the range of 100 to >200 mg/ml. Among the essential oils examined in this study, R. officinalis was found to be the most effective in terms of antimicrobial activity. The second most effective EO was the essential oil of P. graveolens. Overall, it was observed that the essential oils of R. officinalis, P. graveolens, and C. citratus exhibited varying levels of antimicrobial activity against different bacterial strains. In contrast, the essential oils of L. caprifolium and J. drupacea showed no antimicrobial effect against any of the bacterial strains used in the study. In the study, five different EOs were applied to MCF-7 and L929 cell lines at concentrations ranging from 200 to 1.562 μg/mL, and the findings varied depending on the concentrations applied. Based on the results obtained, cell viability (%) graphs were generated, and IC₅₀ values were calculated. Among the essential oils examined in this study, R. officinalis, P. graveolens, and C. citratus were observed to exhibit anticancer effects at varying levels. In contrast, the essential oils of L. caprifolium and J. drupacea showed no anticancer effect against the MCF-7 cell line used in the study.