Ceviz ve kereviz ekstraktlarının antimikrobiyal etkisinin ın vitro ortamda incelenmesi
In vitro evaluation of antimicrobial effect of walnut and celery extracts
  1. Tez No: 518031
  2. Yazar: NERİMAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gıda ürünlerindeki bozulmaların önemli bir kısmı mikrobiyal kaynaklıdır. Mikroorganizmaların kontrolü, hem işlenmiş son üründe hem de hasat öncesi ve sonrası hammaddede yol açabilecekleri sorunlar nedeniyle gıda sektöründe önem arz etmektedir. Gıda güvencesi ve güvenliği açısından bu mikroorganizmaların etkin bir şekilde inhibe edilmesi gerekmektedir. Antimikrobiyal maddeler gıdalarda mikroorganizmaların kontrolü için uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bu maddeler doğal veya sentetik kaynaklı olabilmektedir. Son yıllarda ise çevre ve sağlık alanlarında artan tüketici farkındalığıyla birlikte, sentetik katkı maddelerinin gıda ürünlerinde kullanımı ciddi bir tartışma konusudur. Aynı zamanda son yıllarda dünya çapında önemli bir sorun olarak nitelendirilen antimikrobiyal direnci de yeni antimikrobiyal maddelerin araştırılmasına zemin oluşturmuştur. Bu katkı maddelerinden bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar ve bitki ekstraktları, doğal antimikrobiyaller arasında önemli yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında kereviz ve cevizin antimikrobiyal etkisi in vitro ortamda incelenmiştir. Kerevizin sap ve yaprakları, cevizin ise yeşil dış kabuğu ekstrakt eldesinde kullanılmıştır. Ekstraktlar, metanol ve metanol/su (50:50, v/v) solventleri kullanılarak ve ultrason destekli solvent ekstraksiyon yöntemiyle, hidrosoller ise hidrodistilasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Antimikrobiyal etkinin belirlenmesinde, disk difüzyon ve mikrodilusyon yöntemleri kullanılmıştır. Antimikrobiyal etkinin incelendiği mikroorganizmalar ise Escherichia coli ATTC 25922, Staphylococcus aureus ATTC 25923 bakterileri ile Candida albicans ATCC 10231, Candida albicans ATCC 36802, Candida krusei KUEN 1001 ve Candida krusei 6258 mayalarıdır. Ceviz ekstraktları ve kerevizin metanol-su ekstraktının en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Her iki yöntem sonucunda da bitkisel ekstraktların farklı seviyelerde antimikrobiyal etkisinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The greatest majority of deteriorations of food product originates from microorganisms. Microbial control has a vital importance for food industry, because of its possible effects on both processed foods and raw materials. Inhibition of microorganisms is essential for food safety and food security. Ever since ancient times to nowadays, antimicrobial agents have been using to control of microorganisms. Antimicrobial agents might be obtained from natural sources or produced by synthetically. However, utilization of synthetic antimicrobial agents to preserve food products have been seriously debated of late years, by reason of increasing awareness to health and environmental matters. At the same time, antimicrobial resistance which has been described as world-wide significant trouble has provided basis to search of novel, natural antimicrobial agents. Essential oils and plant extracts are important groups among natural antimicrobial agents. In this study, antimicrobial effects of celery leaves and stems and walnut husk extracts have been evaluated in vitro conditions. Celery stems and leaves, walnut green husks have been utilized as extraction materials. Plant extracts have obtained by using methanol and metahanol/water (50:50, v/v) solvents through method of ultrasound assisted solvent extraction. Disk diffusion and micro dilution methods have been used for determination antimicrobial activity of plant extracts and hydrosols against Escherichia coli ATTC 25922, Staphylococcus aureus ATTC 25923 bacteria and Candida albicans ATCC 10231, Candida albicans ATCC 36802, Candida krusei KUEN 1001 ve Candida krusei 6258. The highest antimicrobial activities have been seen at the extracts of the green walnut husk and the celery methanol-water extracts. These plant extracts showed impacts in different levels on bacterial and yeast strains as result of both method.