Atık kiremit tozunun rijit yol kaplama inşasında kullanılabilirliği
The usability of waste tile dust in rigid road pavement construction
  1. Tez No: 960676
  2. Yazar: SEHER DALĞIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULREZZAK BAKIŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma içerisinde öncelikli amaç atık kiremit tozlarının beton yol kaplama inşası için kullanılabilirliği ve ekonomi açısından uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan tez araştırma kapsamında kiremit tozu, silis dumanı, çimento, çelik lif, agrega ve süperakışkanlaştırıcı temin edilip dört farklı beton üretimi gerçekleşmiştir. Bunlar Referans Pudra Beton (RFB), Referans Lifli Pudra Beton (RLFB), Kiremit tozlu Pudra Beton (KPB) ve Kiremit tozlu Lifli Pudra Beton (KLPB) olarak oluşturulmuştur. Ortaya çıkan numunelere 4 gün 20℃ su+ 2 gün 180℃ etüv kürü, 7 gün 20℃ su kürü ve 28 gün 20℃ su kürü olmak üzere üç farklı kür işlemi uygulanmıştır. Kür işlemleri bittikten sonra numunelere basınç deneyi, eğilme deneyi, aşınma (bohme) deneyi ve donma-çözünme deneyi uygulanmıştır. Ayrıca bu deneylerin doğruluğunu güçlendirmek için UPV deneyi, SEM-EDX analizi, XRD analizi, FT-IR analizi ve ayrıca yapışma deneyi yapılmıştır. Araştırma deneyleri Siirt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Laboratuvarında yapılmıştır. Daha sonra mikro deneyler ise Munzur Üniversitesi Laboratuvarına gönderilip yapılmıştır. Yapılan bütün deneyler sonucunda kiremit tozunun beton yolda kullanılabilirliği ispatlanmış olup ek olarak da referans olarak alınan betondan çok daha dayanıklı ve mukavemeti yüksek bir beton yol olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to investigate whether waste tile dust can be used for the construction of concrete pavements and whether it is suitable in terms of economy. Within the scope of the thesis research, tile dust, silica fume, cement, steel fibre, aggregate and superplasticiser were obtained and four different concretes were produced. These were Reference Powdered Concrete (RFB), Reference Fibre Powdered Concrete (RLFB), Tile Powdered Powdered Concrete (KPB) and Tile Powdered Fibre Powdered Concrete (KLPB). Three different curing processes were applied to the resulting specimens: 4 days 20℃ water + 2 days 180℃ oven curing, 7 days 20℃ water curing and 28 days 20℃ water curing. After curing, the specimens were subjected to compression test, bending test, abrasion (Bohme) test and freeze-thaw test. In addition, UPV test, SEM-EDX analysis, XRD analysis, FT-IR analysis and also adhesion test were performed to strengthen the accuracy of these tests. The research experiments were carried out at Siirt University Civil Engineering Construction Laboratory. Then micro experiments were sent to Munzur University Laboratory and carried out. As a result of all the experiments, it has been proved that tile dust can be used in concrete road and in addition, it is seen that it can be a much more durable and high strength concrete road than the concrete taken as a reference.