Özgün kinolin-kalkon hibrit moleküllerinin sentezi, saflaştırılması, yapısal karakterizasyonu ve antikanser potansiyellerinin değerlendirilmesi
Synthesis, purification, structural characterization and evaluation of anticancer potential of the novel quinoline–chalcone hybrid molecule
- Tez No: 960688
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kanser, uzun yıllardır varlığını süredüren ve günümüzde de ciddi bir hayati tehdit oluşturan, anormal hücre büyümesi ve çoğalmasıyla tanımlanan bir hastalıktır. Bulaşıcı olmayan hastalıklar kategorisinde yer alan kanser, kalp hastalıklarından sonra dünya genelinde ikinci en yaygın ölüm nedenidir. İnsan dokularında büyüme ve farklılaşmayı düzenleyen mekanizmaların kontrolünün kaybolması ve apoptoz yoluyla ölmesi gereken hücrelerin yaşamlarının devam etmesi, kanserin oluşumuna zemin hazırlar. Sfingolipitlerin, hücre içi ve hücre dışı sinyal yollarının düzenlenmesinde rol oynadıkları bilinmektedir. Bu grup içerisinde yer alan seramid, seramid-1-fosfat, sfingozin ve sfingozin-1-fosfat gibi moleküller, hücre döngüsü üzerinde önemli sinyal molekülleri olarak görev yaparlar ve özellikle apoptoz üzerinde belirgin etkiler gösterirler. Seramidaz enzimleri ise bu süreçte önemli bir rol oynar; seramidi hidroliz ederek seramid-1-fosfata dönüştürür. Hücre kaderinin belirlenmesinde kritik rol oynayan seramid düzeyinin artışı hücre ölümünü tetiklerken, seramid-1-fosfat düzeyinin artışı hücre yaşamını destekler ve proliferasyonu teşvik eder. Meme, akciğer ve prostat gibi çeşitli kanser türlerinde seramid düzeyinin arttığı, buna parallel olarak seramidaz enzimlerinin de önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Seramidaz aktivitesindeki artış, apoptozun baskılanmasına neden olarak kanserli hücre sayısında artışa yol açar. Bu nedenle, seramidaz enzimlerinin inhibisyonu, programlı hücre ölümünü tetikleyerek kanser tedavilerinde kullanılabilecek potansiyel bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, seramidaz enzimini inhibe etmeye yönelik özgün kinolin-kalkon hibrit molekülleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin, kanserli ve sağlıklı hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkileri incelenmiş ve potansiyel yeni seramidaz inhibitör adayları olarak değerlendirilmeleri hedeflenmiştir. Sentezlenmiş olan hedef yapılar; 1H NMR, 13C NMR, FT-IR ve LC/MS Q-TOF gibi klasik spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease characterized by abnormal cell growth and proliferation, which has persisted for many years and continues to pose a serious threat to life today. Classified among non-communicable diseases, cancer ranks as the second most common cause of death worldwide after heart diseases. The loss of control over mechanisms that regulate growth and differentiation in human tissues, along with the survival of cells that should undergo apoptosis, creates a basis for the development of cancer. Sphingolipids are known to play a role in the regulation of intracellular and extracellular signaling pathways. Molecules within this group, such as ceramide, ceramide-1-phosphate, sphingosine, and sphingosine-1-phosphate, act as important signaling molecules in the cell cycle and have significant effects, particularly on apoptosis. Ceramidase enzymes play a crucial role in this process by hydrolyzing ceramide into ceramide-1-phosphate. An increase in ceramide levels, which are critical in determining cell fate, triggers cell death, whereas an increase in ceramide-1-phosphate levels supports cell survival and promotes proliferation. It has been observed that ceramide levels increase in various cancer types, including breast, lung, and prostate cancers, and that ceramidase enzymes play a significant role in this process. The increase in ceramidase activity suppresses apoptosis, leading to an increase in the number of cancerous cells. Therefore, inhibition of ceramidase enzymes presents a potential therapeutic approach that could trigger programmed cell death and be used in cancer treatment. In this study, novel quinoline–chalcone hybrid molecules were designed and synthesized to inhibit the ceramidase enzyme. The cytotoxic effects of these synthesized compounds were investigated on both cancerous and healthy cell lines, aiming to evaluate them as potential new ceramidase inhibitor candidates. Within the scope of this thesis, a total of 11 compounds were synthesized, 8 of which are Seranib derivatives. The targeted strustures synthesized were characterized using classical spectroscopic techniques such as ¹H NMR, ¹³C NMR, FT-IR, and LC/MS Q-TOF.