Fetal distress olgularında umlikal arter kord kan gazı değerleri ve apgar skorunun yenidoğan morbiditesinin belirlenmesindeki tanısal değeri
The diagnostic value of umbilical artery cord blood gas values and apgar score in determining neonatal morbidity in fetal distress cases
  1. Tez No: 960719
  2. Yazar: OSMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: UZMAN SAVAŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET VE SONUÇ Çeyrek asırdır, feral iyilik halinin değerlendirilmesinde invazif olmayan yöntemler gelişmesine rağmen, her zaman gerçek durumu yansıtmada yeterli olmamakta, fetal kalp atım hızı, urobilikal arter atım hızı, amniotik sıvı volümü, fetal hareketler gibi değişik faktörlerden etkilenebilmekte ve bu nedenle de yanlış pozitif veya negatif sonuçların alınabilmesine yol açabilmektedir. Fetal hayattan yenidoğan dönemine geçiş süreci büyük bir strestir. Serebral palsilerin %8'inin doğum asfiksisine bağlı olduğu gözönüne alınırsa, fetusun bu süreci sorunsuz geçirmesi sağlıklı bir gelecek için ön koşuldur. Bu nedenle doğum eylemindeki fetal iyilik durumunun saptanması gereklidir. Umbilikal kordon kan gazı değerlerinin eşik değerleri konusunda da tartışmalar bulunmaktadır. Normal umbilikal arter pH değeri 7.24± 0.14 iken, umbilikal ven pH:7.32±0.12 civarındadır. Fetus hipoksiye maruz kaldığında, progresif hipoksemi ve hiperkapni ile birlikte metabolik asidozun geliştiği belirlenmiştir. (68-69) Klasik olarak fetal asidemi umbilikal arter pH
Özet (Çeviri)
For a quarter of a century, although non-invasive methods for assessing fetal well-being have developed, they have not always been sufficient in reflecting the true situation. They can be influenced by various factors such as fetal heart rate, umbilical artery pulse rate, amniotic fluid volume, and fetal movements, and this can lead to false positive or negative results. The transition process from fetal life to the neonatal period is a major stress. Considering that 8% of cerebral palsies are due to birth asphyxia, the fetus going through this process without problems is a prerequisite for a healthy future. Therefore, it is necessary to determine fetal well-being during labor. There are also debates regarding the threshold values for umbilical cord blood gas parameters. While the normal umbilical artery pH value is 7.24 ± 0.14, umbilical vein pH is around 7.32 ± 0.12. It has been determined that when the fetus is exposed to hypoxia, metabolic acidosis develops along with progressive hypoxemia and hypercapnia. (68-69) Although fetal acidemia is classically defined as an umbilical artery pH