İnsansız hava aracı lojistik süreçlerine blokzincir teknolojisi entegrasyonu için öncelikli faaliyetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of priority activities for integration of blockchain technology into unmanned aerial vehicle logistics processes
  1. Tez No: 960724
  2. Yazar: GÜZİDE UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE NALAN BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Blok zincir teknolojisi, teorik düzeyde 1980'lere uzanırken 2008 finansal krizi sonrasında kripto para uygulaması bitcoin ile hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır. Akıllı sözleşmelerin kullanımıyla çeşitli potansiyel uygulamalara açık hale gelirken umut verici bir bilgi teknolojisi olmuştur. Finans sektöründen gıda lojistiğine, havacılık yönetiminden kamu hizmetlerine uzanan çeşitli uygulama alanları oluşsa da blok zincir teknolojisinin kabulü beklenilen düzeyde değildir. Blok zincir teknolojisi, işlemlerin güvenliğini sağlamak üzere dağıtık defter mimarisini uygular. Bilgilerin döngüsel şekilde kriptolanması, güvenilirlik, değiştirilemezlik, silinmezlik ilkeleriyle kayıt tutulduğunun ispatıdır. İnsansız hava aracı lojistik süreçlerinin çalışma prensibi ise blok zincir teknolojisinin çalışma ilkeleri ile uyumludur. Bu çalışmada insansız hava aracı lojistik süreçlerinde blok zincir teknoloji kabulü için gerekli kriterler ve bu kriterleri gözeten sistem içerisindeki faaliyetlerin önceliklendirmesi incelenmiştir. Çalışmanın amacı insansız hava aracı lojistik süreçlerinde blok zincir teknoloji kabulü için gerekli kriterlerin değerlendirilmesi ile ilgili kriterleri gözeten operasyonel süreçlerin stratejik amaçlarda kullanmak için önceliğinin belirlenmesidir. 6 İHA lojistik takip sistemi alternatifi ve 9 kriter verisi ışığında değerlendirmek için q seviyeli bulanık küme temelli entegre bir çok kriterli karar verme yöntemi önerilmiştir. Bu çerçevede, q seviyeli bulanık küme ile birleştirilmiş CRITIC yöntemi, uzmanların önem derecelerinin belirlemesi için sunulmuştur. Daha sonra q seviyeli bulanık küme ile birleştirilmiş Cronbach katsayısı kriter ağırlıklarını belirlemek üzere kullanılmıştır. Son olarak, q seviyeli bulanık küme ile birleştirilmiş CRADIS metodu genişletilerek önceliklendirme için bir sonuç önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
While blockchain technology dates back to the 1980s at the theoretical level, it made a rapid entry into our lives with the cryptocurrency application bitcoin after the 2008 financial crisis. It has become a promising information technology while becoming open to various potential applications with the use of smart contracts. Although there are various application areas ranging from the finance sector to food logistics, from aviation management to public services, the acceptance of block chain technology is not at the expected level. Blockchain technology applies distributed ledger architecture to ensure the security of transactions. The cyclic encryption of information proves that records are kept with the principles of reliability, unchangeability and indelibility. The working principle of unmanned aerial vehicle logistics tracking systems is compatible with the working principles of block chain technology. This study examines the criteria required for the acceptance of block chain technology in unmanned aerial vehicle logistics tracking systems and the prioritisation of activities within the system that observe these criteria. The aim of the study is to evaluate the criteria required for the acceptance of block chain technology in unmanned aerial vehicle logistics tracking systems and to determine the priority of the operational processes that observe the relevant criteria for strategic purposes. Six UAV logistics processes are selected as alternatives to be evaluated for the urgent conversion need and an integrated multi-criteria decision making method based on q-level fuzzy set is proposed to evaluate them in the light of 9 criteria data. In this framework, the CRITIC method combined with q-level fuzzy set is presented for the experts to determine the importance levels. Then, CRONBACH coefficient combined with q-level fuzzy set is used to determine the criteria weights. Finally, a result for prioritisation is proposed by extending the CRADIS method combined with q-level fuzzy set.