Musculus psoas major'un plexus lumbalis dallarıyla olan topografik ilişkisi
Topographic relationship of the psoas major muscle with the lumbar plexus branches
  1. Tez No: 960725
  2. Yazar: SUDE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Plexus lumbalis dallarının musculus psoas major ile olan komşuluğu önemlidir. Bu çalışmanın amacı bu komşuluk ilişkisinin morfolojik ve morfometrik olarak araştırılmasıdır. Çalışmamızda 15 kadavra (9 erkek, 6 kadın) bilateral olarak disseke edilmiştir. Plexus lumbalis dalları morfolojik olarak araştırılmış ve pleksus lumbalis veya dallarından orijin alan aksesuar dalların varlığı araştırılmıştır. Musculus psoas major'un ve plexus lumbalis dallarının morfometrik değerlendirmesi için öncelikle plexus lumbalis'in dallarının musculus psoas major'un lateralinden ve medialinden ayrıldığı noktalar ile nervus genitofemoralis'in musculus psoas major'u deldiği nokta işaretlenmiştir. Tüm bu noktaların olduğu seviyelerdeki musculus psoas major genişliği dijital kaliper ile ölçülerek kaydedilmiştir. Nervus genitofemoralis'in dallarına ayrıldığı nokta, ramus femoralis'in ligamentum inguinale'yi çaprazladığı nokta ve ramus genitalis'in anulus inguinalis profundus'a girdiği nokta belirlenmiştir. Belirlenen ve işaretlenen tüm noktaların; musculus psoas major'un crista iliaca'yı çaprazladığı noktaya, promontorium'un en çıkıntılı noktasına ve spina iliaca anterior superior'a olan vertikal uzaklıkları ölçülerek, her bir sinirin musculus psoas major'e göre lokalizasyonunun belirlenebilmesi için bu noktalar arasında ölçüm parametreleri tanımlanmış ve ilgili ölçümler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 21.0 programı kullanılarak yapılan ölçümlerin ortalama ya da medyan değerleri saptanmış ve bu ölçümlerin istatiksel cinsiyet ya da taraf karşılaştırılmaları gerçekleştirilmiştir. Musculus psoas major ya da plexus lumbalis'in dallarının bulunduğu bölgelere yönelik yapılan klinik işlemlerde, verilerimizin bu yapıların anatomik lokalizasyonlarının tanımlanmasına katkı sunacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Relationship between branches of lumbar plexus and psoas major muscle is important. Aim of this study is to investigate this anatomical relationship both morphologically and morphometrically. In our study, 15 cadavers (9 male, 6 female) were bilaterally dissected. Branches of lumbar plexus were examined morphologically, and presence of accessory branches originating from lumbar plexus or its branches was investigated. For morphometric evaluation of psoas major muscle and branches of lumbar plexus, points where branches of lumbar plexus separate from lateral and medial sides of psoas major muscle, and the point where genitofemoral nerve pierced psoas major, were identified. Width of psoas major at these levels was measured using a digital caliper and recorded. Additionally, the point where genitofemoral nerve bifurcated into its branches, the point where femoral branch crossed inguinal ligament, and the point where genital branch entered deep inguinal ring were identified. Vertical distances of all these identified and marked points to the point where psoas major crosses iliac crest, most prominent point of promontory, and anterior superior iliac spine were measured. Based on measurements, parameters were defined to determine localization of each nerve in relation to psoas major muscle, and relevant measurements were carried out. For statistical analysis, IBM SPSS 21.0 software was used to determine the mean or median values of the measurements. Statistical comparisons were made based on gender and laterality. We believe that our data will contribute to definition of anatomical localization of psoas major muscle or branches of lumbar plexus during related clinical procedures.