Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının kırsal mahallelere etkisi üzerine bir değerlendirme: Kayseri örneği
The Department of Investment Monitoring and Coordination on rural neighborhoods: The Kayseri example
- Tez No: 960747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
6360 sayılı kanundan sonra, Büyükşehir belediyelerinin sayısı otuza (30) yükselmiş ve sınırları ilin mülki sınırlarına eşitlenmiş, büyükşehirlerdeki il özel idareleri kapatılmış, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) kurulmuş, belde belediyesi ile köyler lağvedilmiş ve tamamı mahalleye dönüştürülmüştür. Kaldırılan ve mahalleye dönüştürülen yerel yönetim birimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların kırsal alışkanlıklarının devam etmesi ve kırsala hizmete götürülmesinde sorunlar ortaya çıkmıştır. Çalışmanın yazılma amacı, kırsalda yaşayan vatandaşların özel idare, köylere hizmet götürme birliği, köy tüzel kişiliği, belde belediyesi gibi kurumlarının kapatılması sonucunda var olan ihtiyaçlarının ne kadarının Yatırım ve İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarınca karşılandığı, Büyükşehir Belediyesinin kırsal mahallelere hizmet noktasında yaptığı çalışmalar (Kayseri), YİKOB'ların özel idarelerin devamı olup olmadığının ve Başkanlıkların bütçe ve teknik yeterliliğine cevap aramaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, literatür taraması yapılarak yerel yönetimlerin tarihsel gelişimine kısaca değinilmiş ve mer'i mevzuat çerçevesinde Türkiye'deki yerel yönetimlerin yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde, 6360 sayılı kanun sonrasında yaşanılan değişimler ve kapatılan yerel yönetim kuruluşları irdelenmiştir. YİKOB'ların kuruluş süreci, görev ve yetkileri ile teşkilat yapısı mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kırsala yaptığı yatırım faaliyetleri faaliyet raporu marifetiyle incelenmiştir. Büyükşehirlerde seçilerek göreve gelen muhtarların hangi rolleri üstlendiği, görevleri ve yetkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Kayseri YİKOB incelenmiş olup, kırsal mahallere yaptığı hizmetler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After Law No. 6360, the number of metropolitan municipalities increased to 30 and their borders were equalized to the provincial borders of the province, Special Provincial Administration (SPA) in metropolitan cities was closed, The Department of Investment Monitoring and Coordination (DIMC) were established, town municipalities and villages were abolished and all were converted into neighborhoods. In the local government units that were abolished and converted into neighborhoods, problems arose in continuing the rural habits of citizens living in rural areas and providing services to rural areas. The purpose of writing the study is to find out how much of the needs of citizens living in rural areas, which were met through DIMC as a result of the closure of institutions such as special administration, village service union, village legal entity, town municipality, were met through YİKOB, the work carried out by the Metropolitan Municipality in terms of serving rural neighborhoods (Kayseri), whether YİKOBs are the continuation of SPAs, and the budget and technical adequacy of DIMC. In the first section of the study, the historical development of local governments was briefly touched upon by conducting a literature review and the structure of local governments in Turkey was examined within the framework of active legislation. In the second section, the changes experienced after the law numbered 6360 and the closed local government institutions were examined. The establishment process, duties and authorities and organizational structure of DIMCs were evaluated within the framework of the legislation. In the third section, Kayseri DIMC was examined and the services it provided to rural areas were evaluated. In addition, the investment activities of Kayseri Metropolitan Municipality in rural areas were examined through the activity report. The roles of the muhtars who were elected and took office in metropolitan cities, their duties and authorities were evaluated.