Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının bütünşehir yönetimi kapsamında değerlendirilmesi: Malatya örneği
The evaluation of the Investment Monitoring and Coordination Department within the whole-state: Malatya sample
- Tez No: 551930
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentlerin büyümesi beraberinde birtakım sorunları da getirmiştir. Bu sorunların çözülmesi amacıyla“Büyükşehir Belediyesi”olarak adlandırılan özel yönetim birimleri kurulmuş ve hizmet alanı yıllar içerisinde genişletilmiştir. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı Kanunla Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırı, il sınırı ile çakıştırılmış ve Bütünşehir Yönetimi adı verilen uygulama 30 büyükşehire yayılmıştır. Bu 30 büyükşehirde yine aynı kanunla il özel idareleri kaldırılmış ve yerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) kurulmuştur. Bu araştırma, 30 ilde kurulu bulanan YİKOB'ların Bütünşehir Yönetimi kapsamındaki rolünü ve işlevini tespit etmek amacıyla Malatya ilinde gerçekleştirilmiştir. Teorik araştırmaların yanı sıra YİKOB'dan; YİKOB Başkanı, İdari ve Mali İşler Müdürü, Strateji ve Koordinasyon Müdürü, Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürü, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü; Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nda İlçe Yolları Şube Müdürü ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler çerçevesinde YİKOB'un Bütünşehir Yönetiminin bir parçası olarak önemli eksikliklerinin bulunduğu, bazı konularda güçsüz bırakıldığı ve mevzuatla sınırlandırıldığı, yerel yönetim birimlerini zorlamak yerine işlerinin kolaylaştırdığı, kent yönetiminde herhangi bir müdahalesinin olmadığı ve bir aktör değil, yatırım ofisi olarak görev yaptığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The growth of cities has brought some problems. In order to solve these problems, special administrative units called Metropolitan Municipality were established and the service area was expanded over the years. By means of the Law,No. 6360 enacted in 2012, the service border of the Metropolitan Municipality was overlaid with the provincial border and the practice called Whole-State Management was extended to 30 metropolitan areas. In these 30 metropolitan cities, special provincial administrations were abolished by the same law and the Investment Monitoring and Coordination Directorate (YIKOB) was established. This study was carried out in Malatya province so as to determine the role and function of YIKOBs within the scope of Whole State Management. In addition to theoretical research face-to-face interviews were conducted with YIKOB Chairman, Administrative and Financial Affairs Manager, Strategy and Coordination Manager, Natural Resources, Licenses and Cultural Assets Manager, 112 Emergency Call Center Manager and the Branch Road Manager of the Department of Road Maintenance and Infrastructure Coordination. Within the framework of the interviews, it was found that as a part of the Whole-State Administration, significant shortcomings were found to be lacking in some issues and restricted to legislation, rather than forcing the local government units to facilitate their work, not to interfere in the city administration, and not as an actor but as an investment office.