6360 Sayılı Kanun ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı
6360 Law and Investment Monitoring and Coordination Presidency
  1. Tez No: 598396
  2. Yazar: TOLGA KAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tüm dünyada yerel yönetimlere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu durum, doğal olarak yerel yönetimler alanında reform çalışmalarını ve buna bağlı olarak da yeni düzenlemeleri ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'de 2000'li yılların başında yerel yönetimlere ilişkin önemli düzenlemelerin yapılmaya başlandığı görülmektedir. Yerel yönetimlerde önemli değişiklikler ortaya çıkaran düzenlemelerden birisi de 2012 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı Kanun'dur. 6360 sayılı Kanun büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri, 5393 sayılı Kanun'a tabi belediyeler, il özel idareleri, belde belediyeleri ve köyler gibi çok önemli yerel yönetim kuruluşlarında köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir. Yine 6360 sayılı Kanun'la, büyükşehir belediyelerinin görev ve yetki alanları genişlemiştir. Ayrıca 6360 sayılı Kanun'la il özel idarelerinin görev ve yetkilerini üstlenmesi amacıyla büyükşehir olan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulmuştur. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın kurulması, tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın kuruluşu, teşkilat yapısındaki yeri, etkinliği gibi birtakım konuların ciddi tartışmalara neden olduğunu söylemek mümkündür. Çalışmada 6360 sayılı Kanun sonrasında gerçekleşen değişiklikler ayrıntılı olarak irdelenecek, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Interest in local governments is increasing by day by all over the world. This situation, This naturally leads to reform studies in the field of local governments and consequently new regulations. In Turkey is seen that in the early 2000s started to make significant regulations on local government. One of the regulations that uncovering significant changes in local governments is the Law No. 6360, which came into force in 2012. Law No. 6360; metropolitan municipalities, metropolitan district municipalities, municipalities subject to the Law no. 5393, special provincial administrations, town hall and villages has made significant changes in very important local government organizations such as. With the Law No. 6360, the duties and powers of the metropolitan municipalities have expanded. In addition, the Investment Monitoring and Coordination Department was established in the metropolitan cities with the purpose of undertaking the duties and powers of the special provincial administrations with the Law No. 6360. The establishment of the Investment Monitoring and Coordination Department brought about discussions. It is possible to say that some issues such as the establishment of the Investment Monitoring and Coordination Department, its place in the organizational structure and its effectiveness have caused serious discussions. In this study, the changes realized after the Law No. 6360 will be examined in detail and also examined the Investment Monitoring and Coordination Department will be examined.