Mevlidhan Bilal Demiryürek'in hayatı ve icra üslubu üzerine bir inceleme
An examination of the life and performance style of Mevlidhan Bilal Demiryürek
- Tez No: 960750
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞHAN ADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Mevlidhan Bilal Demiryürek'in hayatını ve icra üslubunu nitel yöntemlerle inceleyerek, Türk Din Mûsikîsi'ne katkılarını sistematik bir şekilde belgelemeyi amaçlamıştır. Demiryürek'in sanatsal mirasının, cami mûsikîsinin çağdaş bağlamdaki sürekliliğini anlamada kritik bir örnek teşkil ettiği değerlendirilmiştir. Araştırma, Türk mûsikîsi literatüründeki çağdaş icracıların belgelenmesi eksikliğini gidermeyi hedeflemiştir. Zira Demiryürek'in icraları, geleneksel formları modern duyarlılıkla harmanlamaktadır. Çalışma kapsamında literatür taraması, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve müzikal analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Görüşmeler, Demiryürek'in ailesi, hocaları ve icracı çevresiyle gerçekleştirilmiş; Hicaz Kaside, Uşşak Kaside, Merhaba Bahri ve Rast Hacı Kasidesi icraları notaya alınarak analiz edilmiştir. Bulgular, Demiryürek'in Çankırı'daki manevi yolculuğunun, İsmail Coşar gibi hocaların rehberliğiyle şekillendiğini ortaya koymuştur. Hicaz Kaside, hicaz makamının neva perdesindeki kederli tonunu muhayyer perdesiyle yoğunlaştırmış; Uşşak Kaside, hüzünlü atmosferiyle manevi derinlik sunmuştur. Merhaba Bahri, uşşak-hicaz makamlarının coşkusuyla cemaati birleştirmiştir. Rast Hacı Kasidesi, rast makamının neşeli ve vakur tonuyla, cemaatin manevi coşkusunu güçlendirmiştir. Söz konusu icralar, makamsal ustalık, vokal enerjisi ve cemaatle bağ kurma yeteneğiyle cami mûsikîsinin estetik-manevi değerini güçlendirmiştir. Araştırma, Demiryürek'in mirasının TRT ve sosyal medya aracılığıyla genç nesillere ulaştığını göstermiştir. Çalışma, çağdaş mevlidhanların sanatsal katkılarını belgeleyerek, Türk Din Mûsikîsi'nin korunmasına ve geleceğe aktarılmasına katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically document the contributions of Mevlidhan Bilal Demiryürek to Turkish religious music by examining his life and performance style using qualitative methods. Demiryürek's artistic legacy is considered a critical example for understanding the continuity of mosque music in a contemporary context. The research addresses the lack of documentation on contemporary performers in Turkish music literature. Demiryürek's performances blend traditional forms with modern sensibilities. The study utilises literature review, semi-structured interviews, and musical analysis methods. Interviews were conducted with Demiryürek's family, teachers, and performers, and his performances of Hicaz Kaside, Uşşak Kaside, Merhaba Bahri, and Rast Hacı Kasidesi were transcribed and analysed. The findings reveal that Demiryürek's spiritual journey in Çankırı was shaped by the guidance of teachers such as İsmail Coşar. Hicaz Kaside intensifies the woeful tone of the hicaz mode on the neva pitch with the muhayyer pitch; Uşşak Kaside offers spiritual depth with the sorrowful atmosphere of the uşşak mode. Merhaba Bahri unites the congregation with the exuberance of the uşşak-hicaz modes. Rast Hacı Kasidesi enhances the congregation's spiritual enthusiasm with the joyful and dignified tone of the rast mode. These performances have strengthened the aesthetic and spiritual values of mosque music with their mastery of modes, vocal energy, and ability to connect with the congregation. The study shows that Demiryürek's legacy has reached younger generations through TRT and social media. The study has documented the artistic contributions of contemporary mevlidhan and contributed to the preservation and transmission of Turkish religious music to future generation