Yusuf el-Karadâvî'nin kadınlara ilişkin görüşleri
Yusuf al-Qaradawi's views on women
- Tez No: 878430
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF EŞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Batman Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
İslâm dünyası, her devirde çağın getirdiği sorunlara çözümler üretebilecek donanıma sahip fakîh ve müctehidler yetiştirmiştir. Bu durum asırlar boyu devam etmiştir ve son yüzyılda da birçok fıkıh âlimi bu anlamda yetişmiştir. Bu fakîhlerden biri de çözümlerinde toplumun maslahatını esas alan, Kur'ân ve sünnete bağlılığıyla İslâm âleminde önemli bir yer edinen Yusuf el-Karadâvî'dir. Karadâvî, teysir çerçevesinde fetvalar vermiş, zaman zaman ictihadî faaliyetlerde bulunmuştur. Meselelere yaklaşımıyla topluma yön vermiş aynı zamanda bazı muhtemel sıkıntıların önüne geçmiştir. Fıkıh, fıkıh tarihi ve fıkıh usûlü alanında derinleşmiş olsa da hadis, akîde, tefsir, İslâm kültürü ve felsefesi gibi birçok farklı alanda da söz sahibi olmuştur. İslâmî ilimlerin birçok alanında görüş beyan etmesinin yanında kadınlarla ilgili meselelere de kayıtsız kalmamıştır. Müslüman kadının özel hayatına dair pek çok sorunu gündemine alan Karadâvî, kadın ve din üzerine önemli mülahazalarda bulunmuş, ibadet, aile, sosyal hayata yönelik birçok güncel meseleyi fıkhî açıdan ele almıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmadaki gaye, Karadâvî'nin kadınlarla ilgili ibadet, aile ve sosyal hayata yönelik hükümlere ilişkin görüşlerini delilleriyle birlikte incelemek ve geleneksel fıkıh ekollerine dair konumunu tespit etmektir. Ayrıca günümüz İslâm hukukçularının yorumlarına da bazı bölümlerde değinilerek üç çeşit başlığın aynı düzlemde mukayesesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda Karadâvî'nin tek bir mezhebe bağlı kalmadan, çözüm odaklı ictihadî hükümlerde bulunduğu ve tercihlerinin teoriden ziyade pratiğe dönük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In every era, the Islamic world has produced faqihs and mujtahids who are equipped to produce solutions to the problems of the age. This situation has continued for centuries, and many fiqh scholars have been trained in this sense in the last century. One of these faqihs is Yusuf al-Qaradawi, who based his solutions on the responsibility of society and took an important place in the Islamic world with his adherence to the Qur'an and the Sunnah. Qaradawi gave fatwas within the framework of taysir and carried out ijtihad activities from time to time. He guided society with his approach to issues and at the same time prevented some possible problems.Although he has deepened in the fields of fiqh, history of fiqh and fiqh methodology, he has also had a say in many different fields such as hadith, creed, tafsir, Islamic culture and philosophy. In addition to expressing his opinions in many areas of Islamic sciences, he was not indifferent to issues related to women. Qaradavi, who took many problems related to the private life of Muslim women on his agenda, made important reflections on women and religion, and dealt with many current issues related to worship, family and social life from a fiqh point of view. The aim of this study, which consists of three parts, is to examine Qaradawi's views on the provisions regarding worship, family and social life related to women together with their evidence and to determine his position regarding traditional fiqh schools. In addition, by referring to the interpretations of modern Islamic faqihs in some sections, it is aimed to compare three types of titles on the same plane. As a result of the study, it was observed that Qaradawi, without adhering to a single sect, made solution-oriented ijtihad provisions and his preferences were oriented towards practice rather than theory.