Yusuf el-Karâdâvî ve Halil Günenç'in bankacılık işlemlerine dair görüşleri
Yusuf al-Karadâvî and Halil Günenç's opinions on banking transactions
  1. Tez No: 681576
  2. Yazar: BURHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumu oluşturan kurumlar arasında ekonomi, eğitim, sağlık vb. kurumlar gelmektedir. Ekonomi deyince de birtakım insanların zihninde kendisine finans sektöründe yer bulmuş olan banka gelmektedir. Banka, gün geçtikçe önemini artıran iktisadi bir kurumdur. Banka hem modern toplumları hem de İslam toplumlarının ekonomik yapısını oluşturan finans kuruluşlarının başında gelmektedir. Bu kurum diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gelişimini ilerletmektedir. İnsanlar banka kelimesini işittikleri zaman ise zihinlerinde canlanan kavramlar arasında faiz de gelebilmektedir. Bankalar geleneksel bankacılık ve katılım bankacılığı olarak sınıflandırılabilir. Geleneksel bankacılıkta, oranı önceden belirlenmiş faiz karşılığında mudilerden toplanan mevduatlar, bankanın belirlediği faiz oranı üzerinden, fon ihtiyacı olanlara kredi şeklinde kullandırılmaktadır. Katılım bankacılığını, geleneksel bankacılıktan ayıran en önemli husus, faiz yerine katılım payı sağlamasıdır. Geleneksel bankaların yürütmüş olduğu birtakım işlemlerde faiz bulunduğu için bu işlemlerin İslam hukuku açısından birtakım sakıncaları bulunmaktadır. İşlemlerini İslam hukukunun belirttiği sınırlar dâhilinde yürüten katılım bankalarının işlemlerinde ise İslam hukuku açısından herhangi bir sakınca görülmemektedir. Günümüzde katılım bankalarının İslam hukukuna riayet edecek şekilde işlemlerini yürütmeleri dini hassasiyete sahip kimselerin önemli bir kısmının katılım bankalarına yönelmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum da konunun önemini artıran faktörler arasındadır. Biz de bu alanda görüş belirtmiş iki büyük âlimin görüşlerini derlemek istedik. Bu çalışma bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde Yusuf el-Karâdâvî ve Halil Günenç'in hayatları ve eserleri üzerinde kısaca durduk. İkinci bölümde Bankanın tarihsel gelişimi, katılım bankacılığının ortaya çıkması, katılım bankasının fon toplaması üzerinde durduk. Üçüncü bölümde Yusuf el-Karâdâvî ve Halil Günenç'in bankalar ile ilgili kendilerine yöneltilen sorular karşısında vermiş oldukları cevaplar yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise konunun umumi bir değerlendirmesi yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic institutions that make up the society come from economy, education and health.When it comes to economy, the first thing that comes to mind is the bank.Banking is an economic concept that has been increasing its importance continuously from the earliest times to the present.The Bank is one of the financial institutions that form the economic structure of both modern societies and Islamic societies.This concept increases its importance and improves its development in our country as in other countries.When people hear the word Bank, interest first comes to mind in their minds.Banks can be classified from various angles.One of these classifications is the traditional banks that carry out their transactions on the basis of interest and participation banks that avoid interest-bearing transactions in their transactions.Since there is interest in some transactions carried out by traditional banks, these transactions have some drawbacks in terms of Islamic law.There is no harm in terms of Islamic law in the transactions of participation banks that carry out their transactions within the limits specified by Islamic law.However, if participation banks go beyond the limits specified by Islamic law in their transactions, these transactions will not be permissible. Today, the fact that participation banks carry out their transactions in accordance with Islamic law has led to the fact that a significant part of people with religious sensitivities turn to participation banks. This situation is among the factors that increase the importance of the subject. We wanted to compile the opinions of two great scholars who expressed their opinions in this field. This study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first part, we briefly focused on the lives and works of Yusuf al-Qaradawi and Halil Günenç. In the second part, we focused on the historical development of the Bank, the emergence of participation banking, and the fundraising of the participation bank. In the third chapter, the answers given by Yusuf al-Qaradawi and Halil Günenç to the questions directed to them about banks are included. In the conclusion part, a general evaluation of the subject was made and the study was completed.