Âyetler ve hadisler bağlamında doğal âfetler
Natural disasters in the context of verses and hadiths
  1. Tez No: 960813
  2. Yazar: GÜLSÜM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVEHHAB GÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanların önlemekte güçlük çektiği, sonucunda mal ve can kaybının yaşandığı doğada meydana gelen olaylara doğal âfetler denir. Yaşanılan bu felâketler; maddî kayıplar yanında birçok manevî sorunları da beraberinde getirir. Rutin hayatın alt üst olduğu, yaşam koşullarının âniden değiştiği bu durum karşısında insan çaresizlik içinde bocalar. Bir suçlu arar. Sorgulama sırasında bu musibetin kendi başına gelmesinin haksızlık olduğu düşüncesiyle ümitsizliğe kapılır. Yaşanılan yakın akraba, eş, dost kayıpları, uğranılan ekonomik zararlar âfetzedenin bu stresle başa çıkmasını zorlaştırabilir. Birçok maddî/manevî desteğini yitirmiş olan insan, meydana gelen âfetler karşısında sığınılacak bir liman arayışına girer. Hayata tutunma çabaları kişiyi genel olarak yaratıcısına yakınlaştırırken bazan uzaklaşma söz konusudur. Bu uzaklaşma kulaktan dolma bilgilerle, yanlış yönlendirmelerle daha da büyüyebilir. Tam bu noktada doğru bilgiye ulaşmak, acısı taze olan kişi için çok önemlidir. Bu nedenle araştırmada gerek Kurân-ı Kerîm'deki konuyla alakalı âyetlerin gerekse Hz. Peygamber'in (sav) hadislerinin âfetzedelere ulaşması hedeflenmektedir. Böylece kişinin yaratıcıyla bağlarının kopmaması, bütün acı yaşanmışlıklara, kayıplara rağmen normal yaşantısına daha kolay dönmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are events that occur in nature that people have difficulty in preventing and that result in loss of property and life. These disasters that occur; bring with them many spiritual problems as well as material losses. In the face of this situation where routine life is turned upside down and living conditions change suddenly, the person flounders in despair. He looks for a culprit. During the interrogation, he falls into despair thinking that it is unfair for this disaster to happen to him. The losses of close relatives, spouses, friends and the economic losses suffered can make it difficult for the disaster victim to cope with this stress. People who have lost many material/spiritual supports search for a haven to take shelter in the face of disasters. While the efforts to hold on to life generally bring the person closer to his creator, sometimes there is a distance. This distance can grow even more with hearsay and misdirection. At this point, accessing the right information is very important for the person whose pain is still fresh. For this reason, the aim of the research is to reach the disaster victims with both the verses in the Holy Quran and the hadiths of the Prophet (pbuh). In this way, it is aimed that the person's connection with the Creator is not broken, and that he/she can return to his/her normal life more easily despite all the painful experiences and losses.