Endüstriyel sürdürülebilirlik bağlamında simülasyon programları ve simülatörlerin kullanımının çevresel etkilerinin incelenmesi
Investigation of environmental impacts of the use of simulation programs and simulators in the context of industrial sustainability
  1. Tez No: 960831
  2. Yazar: MUSTAFA BELTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SAMAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sürdürülebilirlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endüstriyel faaliyetlerin hızla büyümesi ve teknolojik ilerlemeler, çevresel sürdürülebilirlik konusunda yeni yaklaşımların geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. İklim değişikliği, kaynak tükenmesi ve çevresel kirliliği gibi küresel sorunlar, endüstriyel süreçlerin daha verimli ve çevre dostu hale getirilmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda, simülasyon teknolojileri, endüstriyel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Simülasyonlar, üretim süreçlerinin optimizasyonu, enerji verimliliğinin artırılması ve atık yönetimi gibi alanlarda çevresel etkilerin azaltılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda maliyet ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Bu tez, simülasyon teknolojilerinin sürdürülebilirlik odağında doğrudan ve dolaylı emisyonların IPCC ve DEFRA verileri kullanılarak yapılan analizler sonucunda çevresel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, özellikle askeri araçların çevresel performansları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve farklı yakıt türlerinin (dizel, biyodizel, hidrojen) karbon ayak izleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kapalı ve açık kabin simülatörlerinin elektrik tüketimine bağlı emisyon değerleri hesaplanarak, simülasyon tabanlı eğitimlerin geleneksel yöntemlere kıyasla çevresel avantajları ortaya konmuştur. Tez kapsamında yapılan analizler, simülasyon teknolojilerinin kaynak verimliliğini artırdığı, emisyonları azalttığı ve sürdürülebilir üretim süreçlerine katkı sağladığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, iklim değişikliği odağında simülatörlerin çok farklı uygulamalarda etkin kullanımına yönelik karbon ayak izi odağında stratejiler geliştirilmesine rehberlik edecektir. Bu çalışma, simülasyon teknolojilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmadaki rolünü vurgulayarak gelecekteki araştırmalara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid growth of industrial activities and technological advances necessitate the development of new approaches to environmental sustainability. Global problems such as climate change, resource depletion and environmental pollution require industrial processes to be made more efficient and environmentally friendly. In this context, simulation technologies stand out as an important tool contributing to industrial sustainability. Simulations help reduce environmental impacts in areas such as optimization of production processes, increasing energy efficiency and waste management, while also providing cost and time savings. This thesis aims to examine the environmental impacts of simulation technologies as a result of analyses conducted using IPCC and DEFRA data on direct and indirect emissions in the focus of sustainability. In the study, environmental performances of military vehicles in particular were analyzed comparatively and carbon footprints of different fuel types (diesel, biodiesel, hydrogen) were evaluated. In addition, emission values depending on electricity consumption of closed and open cabin simulators were calculated, and the environmental advantages of simulation-based training compared to traditional methods were revealed. The analyses conducted within the scope of the thesis show that simulation technologies increase resource efficiency, reduce emissions and contribute to sustainable production processes. The findings will guide the development of strategies focused on carbon footprint for the effective use of simulators in many different applications with a focus on climate change. This study aims to shed light on future research by emphasizing the role of simulation technologies in achieving sustainability goals.